FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SOP |
| Lat/Long: | 35-14-14.7210N 079-23-20.5210W 35-14.245350N 079-23.342017W 35.2374225,-79.3890336 (estimated) |
| Elevation: | 459.3 ft. / 140.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2000) |
| From city: | 3 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28327 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SOP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 05; REIL RWY 23; HIRL RWY 05/23; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPERS CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | CLSD TO UNSKED AIR CARRIER OPER WITH MORE THAN 30 PASSENGER SEATS; CALL AMGR 910-692-3212. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 127.575 (910-692-4287) |
| FAYETTEVILLE APPROACH: | 127.8 |
| FAYETTEVILLE DEPARTURE: | 127.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 127.0 |
| WX ASOS at HFF (13 nm SW): | 141.25 (910-396-7804) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SDZr085/9.8 | | SANDHILLS VORTAC | | 111.80 | | 03W |
| FAYr305/29.4 | | FAYETTEVILLE VOR/DME | | 114.85 | | 04W |
| LIBr165/36.1 | | LIBERTY VORTAC | | 113.00 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6503 x 150 ft. / 1982 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 27 /F/A/X/T | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 162.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 35-13.874613N | | 35-14.616058N |
| Longitude: | 079-23.813713W | | 079-22.870243W |
| Elevation: | 459.3 ft. | | 433.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 046 true | | 234 magnetic, 226 true |
| Displaced threshold: | 600 ft. | | 400 ft. |
| Declared distances: | TORA:6502 TODA:6502 ASDA:6102 LDA:5502 | | TORA:6502 TODA:6502 ASDA:6102 LDA:5722 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 71 ft. trees, 1740 ft. from runway, 456 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear APCH RATIO 30:1 AT DSPLCD THR 72 FT TREES. | | 38 ft. trees, 987 ft. from runway, 185 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF MOORE P O BOX 905 CARTHAGE, NC 28327 Phone 910-692-3212 |
| Manager: | RICK CLOUTIER P.O. DRAWER 5809 PINEHURST, NC 28374 Phone 910-692-3212 |
Additional Remarks
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. CTC AMGR 910-692-3212. |
| - | BIRD ACTVTY ON & INVOF ARPT APR-OCT. |
| - | 12 HR PPR FOR JET OPNS CONDUCTED 2300-0600, CTC AMGR 910-692-3212. |
| - | MAINT AVBL. |
| - | FLT TRNG AVBL. |
| - | FOR CD CTC FAYETTEVILLE APCH 910-484-8012. |
| - | FIXED WING AIRCRAFT OPERATIONS NOT AUTHORIZED FROM ANY GRASS/TURF SURFACE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 05 | |
download (233KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 05 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (269KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (235KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (64KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (214KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHFF - Mackall Army Airfield (13 nm SW)
5W4 - P K Airpark (16 nm SE)
KPOB - Pope Army Airfield (19 nm E)
43A - Montgomery County Airport (22 nm NW)
KFBG - Simmons Army Airfield (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken early February 2014
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Moore County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 06:28 | | 10:28 |
| Sunset | | 20:01 | | 00:01 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 00:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 14:10:06 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 10:10:06 |
|
| METAR |
| KSOP | 301356Z AUTO VRB03KT 10SM -RA BKN065 OVC080 16/13 A2989 RMK AO2 RAB08 SLP123 T01560128 PNO $
|
KHFF 14nm S | 301355Z AUTO 26004KT 10SM -RA OVC090 15/14 A2985 RMK AO2 RAE08RAB09 TSB1255E08TSB09E24 SLP109 P0011 T01500137 $
|
KPOB 19nm E | 301355Z AUTO 00000KT 10SM -RA FEW004 OVC085 16/13 A2985 RMK AO2 RAE1255RAB27 TSB02E22 SLP110 P0004 T01560125 $
|
|
| TAF |
KPOB 19nm E | 300100Z 3001/0107 21007KT 9999 VCSH BKN050 BKN100 BKN250 QNH2973INS TEMPO 3003/3005 VRB12G18KT 6000 -SHRA VCTS BKN030CB OVC080 BECMG 3005/3006 33007KT 9999 NSW SCT050 OVC180 QNH2973INS BECMG 3013/3014 34007KT 9000 -RA BKN045 OVC100 QNH2973INS BECMG 3018/3019 35009KT 9999 NSW SCT050 BKN100 BKN240 QNH2973INS TX25/3020Z TN16/3011Z LAST NO AMDS AFT 3002 NEXT 3017
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|