FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TPF |
| Lat/Long: | 27-54-55.6000N 082-26-57.8000W 27-54.926667N 082-26.963333W 27.9154444,-82.4493889 (estimated) |
| Elevation: | 7.4 ft. / 2.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 3 miles S of TAMPA, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33606 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TPF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Pattern altitude: | 907.4 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 22; PAPI RWY 04, 36; MIRL RWY 04/22 AND 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 118.925 (813-251-6824) |
| TAMPA APPROACH: | 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.8 ;IFR |
| WX ASOS at TPA (6 nm NW): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3 at VDF (8 nm NE): | 121.125 (813-630-0924) |
| WX ASOS at PIE (13 nm W): | 134.5 (727-502-6385) |
| WX ASOS at SPG (13 nm SW): | 118.875 (727-821-4334) |
| WX AWOS-3 at PCM (16 nm E): | 120.025 (813-764-8259) |
| WX AWOS-3P at CLW (17 nm W): | 119.225 (727-462-6383) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr093/12.5 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| LALr259/23.5 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| SRQr016/31.1 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CAPOK | | 115/14.3 | | 360 | | 05W | | PI | .--. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3583 x 100 ft. / 1092 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /F/A/X/T | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 108.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 27-54.653500N | | 27-55.126017N |
| Longitude: | 082-27.244167W | | 082-26.844000W |
| Elevation: | 6.9 ft. | | 6.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 042 magnetic, 037 true | | 222 magnetic, 217 true |
| Displaced threshold: | 179 ft. | | 180 ft. |
| Declared distances: | TORA:3403 TODA:3403 ASDA:3403 LDA:3224 | | TORA:3404 TODA:3404 ASDA:3404 LDA:3403 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 222 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear 6 FT FENCE 200 FT FM RWY END 222 FT R. | | 30 ft. boat, 415 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 7:1 slope to clear RWY 22 APCH RATIO 26:1 TO THE DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 2687 x 75 ft. / 819 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/B/X/T | | Single wheel: | 27.0 | | Double wheel: | 42.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 27-55.197585N | | 27-54.757473N |
| Longitude: | 082-26.887140W | | 082-26.826555W |
| Elevation: | 5.9 ft. | | 6.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 178 magnetic, 173 true | | 358 magnetic, 353 true |
| Displaced threshold: | 203 ft. | | 201 ft. |
| Declared distances: | TORA:2687 TODA:2687 ASDA:2574 LDA:2371 | | TORA:2487 TODA:2487 ASDA:2512 LDA:2311 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 6 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 93 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 18 HAS 6 FT FENCE AND 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 93 FT RIGHT. | | 5 ft. fence, lighted, 200 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear RWY 36 HAS 5 FT FENCE AND 15 FT ROAD 200 FT FM RWY END 150 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HILLSBOROUGH COUNTY AVIATION AUTH PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8711 813-251-1752 |
| Manager: | BRETT FAY PO BOX 22287 TAMPA, FL 33606 Phone 813-870-8735 |
Additional Remarks
| A30A-22 | SHIP CHANNEL RWY 22 APCH/DEP END. |
| A30A-18 | SHIP CHANNEL RWY 18 APCH/DEP END. |
| - | OCEAN VESSEL SHIP CHANNEL EAST. |
| - | GULLS ON AND INVOF ARPT. |
| - | TWY E CLSD TO ACFT WITH WING SPANS IN EXCESS OF 40 FT. |
| - | BE ALERT: MACDILL AFB LCTD 0.6 MILES SW. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528 |
| - | BE ALERT: GA TRAFFIC DEPARTING TPF SHOULD BE ADVISED MILITARY CLASS D AIRSPACE 0.6 MILES OFF THE DEPARTURE END OF RUNWAY 22. GA TRAFFIC MUST EXERCISE EXTREME CAUTION FOR OPPOSING MILITARY TRAFFIC IN THE PATTERN FOR RUNWAY 5-23 AT MACDILL AFB |
| - | 24 HR ADVN NOTICE OR IMT REPORTING UPON LDG FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQUIP. 813-870-8770 EXT. 3 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (242KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (309KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMCF - MacDill Air Force Base (5 nm SW)
KTPA - Tampa International Airport (6 nm NW)
KVDF - Tampa Executive Airport (8 nm NE)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (13 nm W)
KSPG - Albert Whitted Airport (13 nm SW)
KPCM - Plant City Airport (16 nm E)
KCLW - Clearwater Executive Airport (17 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of PhotosFromTheAir.com
Photo taken 27-Feb-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Peter O Knight Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:35 | | 10:35 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 20:39:09 |
| Local (UTC-4) | 30-May-2026 16:39:09 |
|
| METAR |
| KTPF | 302015Z AUTO 26005KT 9SM SCT075 SCT100 OVC160 30/24 A2993 RMK AO2 T02970242 $
|
KMCF 5nm SW | 301955Z 16004KT 10SM FEW055 FEW130 30/24 A2994 RMK LTG DSNT NE SLP141 T03000241 $
|
KTPA 5nm NW | 301953Z 18007KT 10SM FEW065 SCT090 BKN150 BKN250 31/22 A2995 RMK AO2 SLP140 T03060222
|
KVDF 8nm NE | 302015Z AUTO 23007KT 10SM BKN160 31/23 A2993 RMK AO2 T03100233
|
KPIE 12nm W | 301953Z 29007KT 10SM SCT037 31/23 A2995 RMK AO2 SLP141 T03060233 $
|
KSPG 13nm SW | 301953Z 25009KT 10SM CLR 29/24 A2993 RMK AO2 SLP136 T02940239 $
|
KPCM 16nm E | 302015Z AUTO 25008KT 10SM OVC160 32/20 A2994 RMK AO2 T03230196 $
|
KCLW 17nm W | 302015Z AUTO 26006KT CLR 29/22 A2995 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMCF 5nm SW | 301811Z 3018/3123 27006KT 4800 RA SCT030 OVC100 QNH2997INS TEMPO 3018/3021 VRB10G15KT 6000 -TSRA BKN020CB BECMG 3022/3023 26010KT 9999 NSW SCT020 BKN080 QNH2995INS BECMG 3110/3111 30009KT 9999 -SHRA BKN020 OVC060 QNH2995INS TEMPO 3114/3118 24010G15KT 6000 -TSRA BKN020CB BECMG 3119/3120 24009KT 8000 -SHRA BKN020 OVC120 QNH3002INS BECMG 3122/3123 25006KT 9999 NSW BKN020 OVC110 QNH2998INS TX32/3019Z TN27/3103Z
|
KTPA 5nm NW | 301720Z 3018/3124 26008KT P6SM VCSH SCT030 BKN150 FM310100 24005KT P6SM BKN150 FM311400 24007KT P6SM VCSH BKN150 FM312000 28007KT P6SM BKN150
|
KPIE 12nm W | 301720Z 3018/3118 29008KT P6SM VCSH SCT030 BKN150 FM310100 25004KT P6SM BKN150 FM311400 25008KT P6SM VCSH BKN150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|