FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | VDF |
| Lat/Long: | 28-00-50.3540N 082-20-42.9330W 28-00.839233N 082-20.715550W 28.0139872,-82.3452592 (estimated) |
| Elevation: | 21.1 ft. / 6.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 6 miles E of TAMPA, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33610 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1957 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VDF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-2200, ALL SAT-SUN 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 23; REIL RWY 05, 18, 36; PAPI RWY 05, 23, 18, 36; MIRL RWY 05/23, 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 121.125 (813-630-0924) |
| TAMPA APPROACH: | 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 119.9 |
| DADES STAR: | 135.5 |
| MAATY STAR: | 118.8 |
| WX AWOS-3 at TPF (8 nm SW): | 118.925 (813-251-6824) |
| WX AWOS-3 at PCM (10 nm E): | 120.025 (813-764-8259) |
| WX ASOS at TPA (10 nm W): | 126.45 (813-296-2752) |
| WX AWOS-3PT at ZPH (16 nm NE): | 118.975 (813-780-0031) |
| WX AWOS-3PT at LAL (17 nm E): | PHONE 863-834-2030 |
| WX ASOS at PIE (19 nm W): | 134.5 (727-502-6385) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr274/17.6 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
| PIEr075/19.1 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| SRQr023/38.2 | | SARASOTA VOR/DME | | 117.00 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 12 /F/A/X/T | | Single wheel: | 34.5 | | Double wheel: | 63.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 28-00.727325N | | 28-01.336483N |
| Longitude: | 082-20.862127W | | 082-20.235100W |
| Elevation: | 19.2 ft. | | 21.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 042 true | | 226 magnetic, 222 true |
| Displaced threshold: | no | | 800 ft. |
| Declared distances: | TORA:4574 TODA:4574 ASDA:4956 LDA:4956 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4200 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.02 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.10 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 1955 ft. from runway, 245 ft. left of centerline, 40:1 slope to clear | | 17 ft. road, 310 ft. from runway, 500 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear RWY 23 APCH SLOPE 50:1 TO DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3219 x 75 ft. / 981 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 21 /F/B/X/T | | Single wheel: | 59.0 | | Double wheel: | 84.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 28-00.805620N | | 28-00.274385N |
| Longitude: | 082-20.973797W | | 082-20.975733W |
| Elevation: | 18.4 ft. | | 18.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 180 true | | 004 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:3219 TODA:3219 ASDA:3219 LDA:3219 | | TORA:3219 TODA:3219 ASDA:3219 LDA:3219 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.80 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.40 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. brush, 480 ft. from runway, 105 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear RWY 18 APRCH SLOPE 20:1 TO AER. | | 123 ft. pole, lighted, 2895 ft. from runway, 20 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HILLSBOROUGH COUNTY AVIATION AUTH PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8711 |
| Manager: | BRETT W FAY, C.M. PO BOX 22287 TAMPA, FL 33622 Phone 813-870-8735 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 6530 TAMPA EXECUTIVE AIRPORT RD, TAMPA, FL 33610 |
Additional Remarks
| - | GA TPC DEPARTING TPF SHOULD BE ADVISED THAT THERE IS MIL CLASS D ASP 0.6 MILES OFF THE DEP END OF RWY 22. GA TPC MUST EXER EXTREME CTN FOR MIL TPC IN THE PAT FOR RWY 5-23 AT MACDILL AFB. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 813-870-8770 EXT. 3. |
| - | AFTER HRS FUEL AND SVCS AVBL. JET SINGLE POINT FUELING AND LAV SVS AVBL. CTC FBO ON CALL ATTENDANT AT 813-695-6097. |
| - | CTC GENERAL AVIATION DEPT AT 813-870-8770. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT FOR RY 18. NO TURNS UNTIL OVER INTERSTATE. NO TURNS BLO 400 FT AGL. |
| - | WHEN DEPG RWY 05 BE ALERT FOR MALSR LGT FIXTURE LCTD 55 FT BYD RWY END & 9 FT ABV RWY END ELEV. |
| - | FOR CD CTC TAMPA APCH ON 119.9. |
| - | TREES 510 FT NW OF RWY 5/23 FULL LEN LCTD INSIDE TRSN SFC. |
| - | BE ADZD OF SEAPLANE FLT ACTIVITY 3NM SE OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DADES TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (429KB) |
| MAATY FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (296KB) |
| MAATY FIVE (RNAV), CONT.2 | |
download (130KB) |
| RAYZZ THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (443KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (250KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (124KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (408KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTPF - Peter O Knight Airport (8 nm SW)
KPCM - Plant City Airport (10 nm E)
KTPA - Tampa International Airport (10 nm W)
KMCF - MacDill Air Force Base (14 nm SW)
KZPH - Zephyrhills Municipal Airport (16 nm NE)
KLAL - Lakeland Linder International Airport (17 nm E)
KPIE - St Pete-Clearwater International Airport (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of PhotosFromTheAir.com
Photo taken 27-Feb-2012
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tampa Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunset | | 20:00 | | 24:00 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 09:15:21 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 05:15:21 |
|
| METAR |
| KVDF | 260855Z AUTO 00000KT 9SM CLR 18/17 A2984 RMK AO2 T01750173 56008
|
KTPF 8nm SW | 260855Z AUTO 26003KT 10SM CLR 23/21 A2983 RMK AO2 T02250212 56007
|
KPCM 10nm E | 251115Z AUTO 17004KT 8SM CLR 18/18 A2989 RMK AO2 T01820182
|
KTPA 10nm W | 260853Z 24004KT 10SM CLR 23/21 A2985 RMK AO2 SLP106 T02280206 56007 $
|
KMCF 13nm SW | 260855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 23/21 A2983 RMK AO2 SLP104 T02290208 56006 $
|
KZPH 16nm NE | 260855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/18 A2987 RMK A02 T01800178
|
KLAL 18nm E | 260855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/19 A2986 RMK AO2 60001 T01890185 56003 $
|
KPIE 19nm W | 260853Z AUTO 20003KT 10SM SCT023 SCT029 22/21 A2984 RMK AO2 SLP105 T02170211 56007
|
|
| TAF |
KTPA 10nm W | 260536Z 2606/2712 VRB03KT P6SM FEW070 FEW250 FM261400 21005KT P6SM FEW060 FEW250 FM262100 27009KT P6SM FEW040 FEW250 FM270400 VRB03KT P6SM FEW250
|
KMCF 13nm SW | 260100Z 2601/2707 VRB06KT 9999 SCT130 QNH2984INS BECMG 2608/2609 16009KT 9999 SKC QNH2983INS BECMG 2617/2618 23010G15KT 9999 SCT040 QNH2985INS BECMG 2702/2703 32009KT 9999 SKC QNH2989INS TX30/2619Z TN20/2609Z
|
KLAL 18nm E | 260536Z 2606/2706 VRB03KT P6SM SCT250 FM261800 26007KT P6SM FEW040 FEW110
|
KPIE 19nm W | 260536Z 2606/2706 VRB03KT P6SM FEW070 FEW250 FM261400 21005KT P6SM FEW060 SCT250 FM261600 25007KT P6SM FEW040 FEW250 FM262100 28009KT P6SM FEW040 FEW250 FM270500 VRB03KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|