FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | BVU |
| Lat/Long: | 35-56-50.3090N 114-51-39.9030W 35-56.838483N 114-51.665050W 35.9473081,-114.8610842 (estimated) |
| Elevation: | 2203.1 ft. / 671.5 m (surveyed) |
| Variation: | 11E (2020) |
| From city: | 1 mile SW of BOULDER CITY, NV |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 89005 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1990 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RENO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RNO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 09/27 & 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.475 (702-293-1532) |
| LAS VEGAS APPROACH: | 125.475 |
| WX AWOS-3PT at HND (13 nm W): | 120.775 (702-614-4537) |
| WX ASOS at LAS (16 nm NW): | PHONE 702-582-5334 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BLDr163/2.9 | | BOULDER CITY VORTAC | | 116.70 | | 15E |
| LASr104/16.5 | | LAS VEGAS VORTAC | | 116.90 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:SELF SVC JET-A AVBL 24/7 WITH CC. 100LL:SELF SVC 100LL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5103 x 75 ft. / 1555 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 35-56.847610N | | 35-56.705500N |
| Longitude: | 114-52.141835W | | 114-51.122500W |
| Elevation: | 2108.4 ft. | | 2139.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 089 magnetic, 100 true | | 269 magnetic, 280 true |
| Displaced threshold: | no | | 300 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 123 ft. pline, lighted, 3724 ft. from runway, 29:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 3852 x 75 ft. / 1174 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 35-57.227598N | | 35-56.613497N |
| Longitude: | 114-51.806773W | | 114-51.610493W |
| Elevation: | 2203.1 ft. | | 2098.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. gnd, 400 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BOULDER CITY 401 CALIFORNIA AVENUE BOULDER CITY, NV 89005 Phone (702) 293-9405 |
| Manager: | MARISSA ADOU 1201 AIRPORT ROAD, SUITE 200 BOULDER CITY, NV 89005 Phone 702-293-9405 AIRPORT MANAGER EMAIL: AIRPORTADMIN@BCNV.ORG 702-293-9405 |
Additional Remarks
| - | RWY 33 STEEP RWY GRADIENT; RISING TERRAIN; OBSTACLES OFF DEP END OF RWY. |
| - | LARGE NUMBER OF GRAND CANYON TOUR ACFT OPERATIONS IN VICINITY TRANSITING TO & FROM AIRPORT. |
| - | HELICOPTERS CROSS ACTIVE RWYS AND TWYS. |
| - | RWY 27 PREFERRED UNDER LIGHT OR NO WIND CONDITIONS. |
| - | TAXIWAY SHOULDERS ADJ TO TWY D WEST OF RWY 15/33, SOFT GROUND AND DROPS OFF MORE THAN 3 INCHES. |
| - | OPERATIONS IN SOUTHERN NEVADA - UNMANNED AIRCRAFT SYSTEM ACTIVITY WITHIN AN AREA DEFINED AS 3NM RADIUS OF BLD R-197/7NM, SFC-400 FT AGL. |
| - | CTC AP OPS FOR RWY COND RPT, 702-293-9405, OR WHEN THE AP IS UNATNDD. |
| - | AVOID OVERFLIGHT OF BOULDER CITY RESIDENTIAL AREAS. |
| - | FOR ATC ASSISTANCE CALL OR CONTACT LAS VEGAS APCH AT 725-200-4432. |
| - | RWY 15/33 NO RUNUP AREA. RUNUP AREA LCTD ON TWY D AND TWY A. |
| - | LNDG FEE: FOR LNDG FEE SKED, CHECK ARPT WEBSITE OR CTC ARPT |
| - | UNLIGHTED POWER LINES ALL QUADRANTS. |
| - | UPHILL DEPARTURES ON RWY 33 NOT RECOMMENDED. |
| - | STEEP RISING TERRAIN NORTH OF ARPT. |
| - | ULTRALIGHT ACTIVITY 2 MILES SW OF ARPT INVOF DRY LAKE BED. |
| - | SKYDIVE DROP ZONE ADJACENT AIRPORT NORTH EAST SIDE. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (102KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (416KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHND - Henderson Executive Airport (13 nm W)
KLAS - Harry Reid International Airport (16 nm NW)
KLSV - Nellis Air Force Base (19 nm NW)
KVGT - North Las Vegas Airport (23 nm NW)
KIFP - Laughlin/Bullhead International Airport (50 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Troy Johnston
Photo taken 11-Aug-2017
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Boulder City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:58 | | 11:58 |
| Sunrise | | 05:27 | | 12:27 |
| Sunset | | 19:46 | | 02:46 |
| Evening civil twilight | | 20:15 | | 03:15 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 18:18:04 |
| Local (UTC-7) | 27-May-2026 11:18:04 |
|
| METAR |
| KBVU | 271755Z AUTO 20017G23KT 10SM CLR 22/M02 A2973 RMK AO2
|
KHND 13nm W | 271756Z 21015G24KT 10SM CLR 21/00 A2977 RMK AO2 SLP079 T02060000 10206 20139 50001 $
|
KLAS 16nm NW | 271756Z 21011G18KT 10SM FEW080 20/01 A2976 RMK AO2 SLP060 T02000006 10206 20150 50005
|
KLSV 18nm NW | 271755Z 19007G17KT 10SM FEW150 22/00 A2970 RMK AO2A LTG DSNT N SLP039 T02160002 10217 20162 50010 $
|
|
| TAF |
KHND 13nm W | 271720Z 2718/2818 21015G25KT P6SM FEW250 FM280200 19010G18KT P6SM FEW250 FM281100 20009KT P6SM FEW250 FM281700 16010KT P6SM FEW250
|
KLAS 16nm NW | 271720Z 2718/2824 21013G23KT P6SM FEW080 FEW250 FM280500 24011G21KT P6SM FEW200 FM280900 20009KT P6SM FEW250 FM281700 16008KT P6SM FEW250 FM282200 21012G20KT P6SM FEW250
|
KLSV 18nm NW | 271530Z 2715/2821 21010G25KT 9999 FEW200 520009 QNH2964INS BECMG 2806/2807 20012G18KT 9999 FEW150 FEW200 510009 QNH2972INS BECMG 2814/2815 19009KT 9999 FEW150 FEW200 QNH2986INS TX27/2723Z TN11/2812Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|