FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DVT |
| Lat/Long: | 33-41-17.9000N 112-04-57.2000W 33-41.298333N 112-04.953333W 33.6883056,-112.0825556 (estimated) |
| Elevation: | 1478.1 ft. / 450.5 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (2000) |
| From city: | 15 miles N of PHOENIX, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85027 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1959 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DVT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS ADMIN - 0600-2100. |
| Pattern altitude: | TPA-2500 (1022) PISTON ENGINE AND 3000 (1522) TURBINE ENGINE. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, REIL RWY 07R, 07L, 25R & 25L; PAPI RWY 07R, 07L, 25R & 25L; MIRL RWY 07R/25L & 07L/25R ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.4 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 126.5 |
| WX ASOS: | 126.5 (623-587-7764) |
| DEER VALLEY GROUND: | 121.8 [0600-0000] |
| DEER VALLEY TOWER: | 118.4 ;ARR FM 070-250 AND RWY 07R/25L DEP 120.2 ;ARR FM 251-069 AND RWY 07L/25R DEP, 0600-00 [0600-0000] |
| PHOENIX APPROACH: | 120.7 |
| PHOENIX DEPARTURE: | 120.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 123.9 |
| BLYTHE STAR: | 124.1 |
| DSERT STAR: | 120.7 |
| SUNSS STAR: | 124.1 |
| WX ASOS at SDL (9 nm SE): | PHONE 480-483-3049 |
| WX AWOS-1 at 18AZ (12 nm NE): | 125.625 (480-488-7882) |
| WX AWOS-3 at GEU (14 nm SW): | PHONE 623-877-8609 |
| WX ASOS at PHX (16 nm S): | PHONE 602-551-6092 |
- EMERG FREQ 121.5 NOT AVBL AT ATCT.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PXRr328/16.3 | | PHOENIX VORTAC | | 115.60 | | 12E |
| IWAr304/31.6 | | WILLIE VORTAC | | 113.30 | | 13E |
| BXKr055/39.7 | | BUCKEYE VORTAC | | 110.60 | | 14E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:CREDIT CARD SELF SVC AVBL H24. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7R/25L
| Dimensions: | 8196 x 100 ft. / 2498 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 93.0 | | Double tandem: | 178.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7R | | RUNWAY 25L |
| Latitude: | 33-41.210053N | | 33-41.304050N |
| Longitude: | 112-05.776135W | | 112-04.163602W |
| Elevation: | 1439.9 ft. | | 1478.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 086 true | | 254 magnetic, 266 true |
| Displaced threshold: | 898 ft. | | 916 ft. |
| Declared distances: | TORA:8196 TODA:8196 ASDA:8196 LDA:7299 | | TORA:8196 TODA:8196 ASDA:8196 LDA:7281 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 5-DEGS LEFT OF CTRLN AND 6-DEGS RIGHT OF CTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. sign, 1257 ft. from runway, 359 ft. right of centerline, 27:1 slope to clear APCH SLOPE 50:1 AT DTHR. | | 76 ft. hill, 2527 ft. from runway, 565 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear APCH SLOPE 50:1 AT DTHR. |
Runway 7L/25R
| Dimensions: | 4500 x 75 ft. / 1372 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 119.0 | | Double wheel: | 186.0 | | Double tandem: | 315.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | TRNG RWY. |
| RUNWAY 7L | | RUNWAY 25R |
| Latitude: | 33-41.349600N | | 33-41.401213N |
| Longitude: | 112-05.367103W | | 112-04.481735W |
| Elevation: | 1455.1 ft. | | 1476.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 086 true | | 254 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 180 ft. hill, lighted, 3732 ft. from runway, 122 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PHOENIX 3400 SKY HARBOR BLVD PHOENIX, AZ 85034 Phone 623-869-0975 |
| Manager: | ED FARON 702 W DEER VALLEY DR PHOENIX, AZ 85027 Phone 623-869-0975 EMERG - 623-869-0977. |
Additional Remarks
| - | CTN: LGTD HILLS NE, E, SE & W; HOT AIR BLN OPS N, NE & NW; PILOT TRNG WI 20 NM; AEROBATIC PRACTICE AREA 8.5 MI NW; SFC-6000 MSL. |
| - | SPL ATC RULE (SATR) IN EFCT W OF ARPT; CK SECTIONAL/TAC. |
| - | TWY D1 & D13 RUNUP PADS CLSD TO WINGSPAN MORE THAN 49 FT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, CTC PHOENIX APCH AT 602-306-2565. |
| - | CHARTER, TRAVEL CLUB & REVENUE ACFT FEE. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| ARLIN FOUR | |
download (285KB) |
| BLYTHE FIVE | |
download (255KB) |
| DSERT TWO (RNAV) **CHANGED** | |
2 pages:
[1] [2] (312KB) |
| SUNSS EIGHT | |
download (237KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 07R | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25L | |
download (266KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (203KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| BNYRD SIX (RNAV) | |
download (162KB) |
| FTHLS SIX (RNAV) | |
download (215KB) |
| IZZZO EIGHT (RNAV) **CHANGED** | |
download (207KB) |
| JUDTH SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| KATMN SIX (RNAV) | |
download (161KB) |
| LALUZ SIX (RNAV) | |
download (221KB) |
| MAYSA SEVEN (RNAV) | |
download (159KB) |
| SNOBL SIX (RNAV) | |
download (225KB) |
| YOTES SIX (RNAV) | |
download (187KB) |
|
| DEER VALLEY THREE (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (652KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (379KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSDL - Scottsdale Airport (9 nm SE)
KGEU - Glendale Regional Airport (14 nm SW)
KPHX - Phoenix Sky Harbor International Airport (16 nm S)
KLUF - Luke Air Force Base (18 nm SW)
KGYR - Phoenix Goodyear Airport (22 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Andreas Lauschke
Photo taken 07-Dec-2024
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Phoenix Deer Valley Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 12:18 |
| Sunrise | | 05:45 | | 12:45 |
| Sunset | | 19:07 | | 02:07 |
| Evening civil twilight | | 19:34 | | 02:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 08:55:09 |
| Local (UTC-7) | 27-Apr-2026 01:55:09 |
|
| METAR |
| KDVT | 270753Z 21004KT 10SM CLR 17/00 A2990 RMK AO2 SLP107 T01670000
|
KSDL 9nm SE | 270753Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 18/M01 A2991 RMK AO2 SLP110 T01781006
|
KGEU 14nm SW | 270147Z 20014KT 10SM CLR 23/00 A2979 RMK LAST
|
KPHX 15nm S | 270751Z 27007KT 10SM CLR 20/M01 A2987 RMK AO2 SLP103 T02001006
|
KLUF 18nm SW | 270755Z 23005KT 10SM CLR 18/M02 A2986 RMK AO2A SLP103 T01761021 TSNO $
|
|
| TAF |
| KDVT | 270522Z 2706/2806 25008KT P6SM SKC FM270800 VRB04KT P6SM SKC FM271500 18005KT P6SM SKC FM271900 22010G18KT P6SM SKC FM280200 26008KT P6SM SKC
|
KSDL 9nm SE | 270522Z 2706/2806 VRB03KT P6SM SKC FM271500 17005KT P6SM SKC FM271900 24008G16KT P6SM SKC FM280200 27005KT P6SM SKC
|
KPHX 15nm S | 270522Z 2706/2812 27010KT P6SM SKC FM271200 10005KT P6SM SKC FM271600 18006KT P6SM SKC FM272000 26010G18KT P6SM SKC FM280200 27007KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|