FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | AVO |
| Lat/Long: | 27-35-28.6796N 081-31-44.2806W 27-35.477993N 081-31.738010W 27.5912999,-81.5289668 (estimated) |
| Elevation: | 160.4 ft. / 48.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 2 miles W of AVON PARK, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33825 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 ON CALL SAT & SUN. CTC (863) 453-3565 FOR SVC AFTER HRS. CLSD HOLIDAYS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 05/23 & 10/28 PRESET LOW INTST DUSK-DAWN; TO INCR INTST AND ACTVT TWY LGTS, REIL RWY 05 & 23, AND PAPI RWY 05, 10, 23 & 28, - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) BEACON OTS INDEF. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.725 (863-453-4223) |
| WX AWOS-3 at SEF (13 nm SE): | 119.475 (863-655-6424) |
| WX AWOS-3 at X07 (19 nm N): | 124.225 (863-678-1334) |
| WX AWOS-2 at CHN (19 nm W): | 118.35 (863-767-0559) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.55/257.7 (AVON PARK RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LALr132/35.0 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5374 x 100 ft. / 1638 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 17 /F/B/X/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 73.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 27-35.068915N | | 27-35.694263N |
| Longitude: | 081-32.108312W | | 081-31.402580W |
| Elevation: | 160.3 ft. | | 152.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 045 true | | 230 magnetic, 225 true |
| Displaced threshold: | no | | 1044 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 5 ft. brush, 265 ft. from runway, 230 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 250 ft. right of centerline RY 23, UNLGTD 15 FT ROAD; 90 FT FM END OF RWY, 250 FT RIGHT OF CNTRLN. |
Runway 10/28
| Dimensions: | 3844 x 75 ft. / 1172 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 30 /F/B/W/T | | Single wheel: | 78.0 | | Double wheel: | 119.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY 10/28 MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 27-35.613677N | | 27-35.611858N |
| Longitude: | 081-32.069630W | | 081-31.357635W |
| Elevation: | 153.4 ft. | | 152.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. trees, 1595 ft. from runway, 60 ft. right of centerline, 31:1 slope to clear | | 5 ft. fence, 221 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF AVON PARK 110 EAST MAIN STREET AVON PARK, FL 33825 Phone 863-452-4400 GARRETT ANDERSON 863-452-4400 |
| Manager: | JEREMY BOGGS 1535 STATE ROAD 64 WEST AVON PARK, FL 33825 Phone 863-446-3244 AIRPORT PHYSICAL ADDRESS: 1545 STATE RD 64 WEST, AVON PARK, FL 33825 FAX: 863-452-4413 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
| - | UNLGTD OBSTNS PRSNT IN THE APCH TO RY 23 DUE TO FENCE & ROAD 200 FT OF AER 23. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (214KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (405KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSEF - Sebring Regional Airport (13 nm SE)
X07 - Lake Wales Municipal Airport (19 nm N)
KCHN - Wauchula Municipal Airport (19 nm W)
KBOW - Bartow Executive Airport (25 nm NW)
X06 - Arcadia Municipal Airport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Avon Park Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:50 | | 10:50 |
| Sunrise | | 07:13 | | 11:13 |
| Sunset | | 19:45 | | 23:45 |
| Evening civil twilight | | 20:08 | | 00:08 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 08:07:48 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 04:07:48 |
|
| METAR |
KSEF 13nm SE | 050755Z AUTO 10SM SCT024 SCT033 SCT060 19/19 A3012 RMK AO2 T01920190
|
|
| TAF |
KLAL 34nm NW | 050520Z 0506/0606 11004KT P6SM SKC FM051300 14007KT P6SM FEW025 SCT250 FM051600 16006KT P6SM SCT040 SCT250 FM052100 25006KT P6SM VCSH FEW025 SCT050 BKN250 PROB30 0521/0523 5SM -TSRA BKN025CB FM060100 VRB03KT P6SM SCT050 BKN250
|
KISM 42nm N | 050520Z 0506/0606 12005KT P6SM FEW025 FM051400 15009KT P6SM SCT035 FM052000 15009KT P6SM VCTS SCT040CB BKN060 FM060200 16005KT P6SM VCSH SCT050 BKN080 FM060500 VRB05KT P6SM SCT025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|