FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GXY |
| Lat/Long: | 40-26-14.7000N 104-37-59.6000W 40-26.245000N 104-37.993333W 40.4374167,-104.6332222 (estimated) |
| Elevation: | 4696.8 ft. / 1431.6 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2015) |
| From city: | 3 miles E of GREELEY, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80631 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GXY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 PREARRANGE AFT HRS ARPT ACCESS WITH FBOS. CALL 970-336-3000 OR 970-336-3010. FOR ATTENDANCE AFT HRS CALL 970-336-3010 AND FOLLOW PROMPTS. |
| Pattern altitude: | 5496.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWYS 10/28 & 17/35, & REIL RWYS 10, 28, 17, & 35 - CTAF. PAPI RWYS 10, 17, 35, & VASI RWY 28 OPR 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 135.175 (970-352-3511) |
| DENVER APPROACH: | 134.85 |
| DENVER DEPARTURE: | 134.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.65 |
| BRNKO RNAV STAR: | 127.05 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| WX AWOS-3PT at FNL (17 nm W): | 135.075 (970-669-9187) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY DENVER RADIO ON FREQ 122.5 (GILL RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLLr210/5.4 | | GILL VOR/DME | | 114.20 | | 13E |
| DVVr351/32.6 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| DENr354/37.5 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| BJCr025/39.1 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 10000 x 100 ft. / 3048 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 42.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 115.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-27.374960N | | 40-25.729570N |
| Longitude: | 104-37.934213W | | 104-37.851772W |
| Elevation: | 4696.8 ft. | | 4648.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 169 magnetic, 177 true | | 349 magnetic, 357 true |
| Displaced threshold: | no | | 1100 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5801 x 100 ft. / 1768 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 49.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-25.841232N | | 40-25.587247N |
| Longitude: | 104-38.766978W | | 104-37.562078W |
| Elevation: | 4661.2 ft. | | 4644.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 097 magnetic, 105 true | | 277 magnetic, 285 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.628833N | | |
| Longitude: | 104-38.282000W | | |
| Elevation: | 4643.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.613500N | | |
| Longitude: | 104-38.195000W | | |
| Elevation: | 4642.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GREELEY-WELD CO ARPT AUTH PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
| Manager: | COOPER ANDERSON PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
Additional Remarks
| A39-17/35 | PCR VALUE: 160/F/C/X/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 190/F/D/X/T |
| A58-10 | 10 FT DIRT ACES ROAD AT THLD & PARL TO EXTDD CNTRLN; 9 FT CROPS 140 FT FM THLD 90 FT LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| - | RWY 17/35 PREFERRED USE WHEN X WIND COMPONENT EXCEEDS 12 KT ON RWY 10/28. |
| - | RWY 35 PREFERRED USE WHEN WIND LESS THAN 5 KNOTS. RWY 35 PREFERRED FOR TGL. |
| - | WILDLIFE & BIRDS ON & INVOF APRT. |
| - | OIL DRILLING RIGS UP TO 120 FT ON AND INVOF ARPT. |
| - | CTN INTENSIVE USAF STUDENT T INVOF COLORADO SPRINGS AND PUEBLO, COLORADO |
| - | ACFT DEPG RWY 28 AVOID SB TURN PR TO XNG RWY 10 THLD. |
| - | CTN EXTENDED TAXI DIST TO RWY 17/35 VIA TWY C1 |
| - | TWO HEL PRKG PSN (TDPC MKD) LOCATED ON WEST EDGE OF MAIN APN; NO DESIGNATED HELIPADS. |
| - | TXY PAVEMENT STRENGTH IS LESS THAN PUBLISHED RWY PCR; TWYS CONSIST OF OLDER PAVEMENT AND HAVE NOT BEEN EVALUATED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRNKO FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| BRNKO FOUR (RNAV), CONT.2 | |
download (252KB) |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (310KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (285KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (220KB) |
| VOR-A | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (54KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| PIKES THREE | |
download (235KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (377KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (357KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (374KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFNL - Northern Colorado Regional Airport (17 nm W)
KLMO - Vance Brand Airport (29 nm SW)
KEIK - Erie Municipal Airport (32 nm SW)
KDEN - Denver International Airport (35 nm S)
KFMM - Fort Morgan Municipal Airport (38 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ron Lee
Photo taken 17-Dec-2004
From about 3800' AGL South of airprot facing north
Do you have a better or more recent aerial photo of Greeley-Weld County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 11:06 |
| Sunrise | | 05:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 20:13 | | 02:13 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 02:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 15:52:49 |
| Local (UTC-6) | 22-May-2026 09:52:49 |
|
| METAR |
| KGXY | 221456Z AUTO 33018G23KT 10SM CLR 12/M01 A3005 RMK AO2 SLP166 T01221011 51001
|
KFNL 18nm W | 221456Z 00000KT 10SM CLR 09/02 A3006 RMK AO2 SLP151 T00940017 50006 $
|
|
| TAF |
KDEN 36nm S | 221129Z 2212/2318 02008KT P6SM FEW020 FM221300 04006KT P6SM FEW040 FM221900 03011KT P6SM SCT180 FM222300 08009KT P6SM FEW070 SCT180 FM230200 16012G20KT P6SM SCT070 BKN120 FM230500 19011KT P6SM FEW080 BKN150 FM231300 23008KT P6SM FEW080
|
KBJC 38nm SW | 221251Z 2213/2312 12005KT P6SM SCT020 TEMPO 2213/2214 BKN020 FM221400 14005KT P6SM FEW030 FM221800 07008KT P6SM SCT180 FM230000 13011KT P6SM BKN070 BKN120 PROB30 2301/2304 VRB15G25KT -SHRA BKN070 FM230500 25009KT P6SM SCT080 BKN150
|
KCYS 44nm N | 221120Z 2212/2312 32015G25KT P6SM SKC FM221500 31020G30KT P6SM FEW250 FM221800 32015G25KT P6SM FEW200 FM230200 VRB06KT P6SM BKN100
|
KBKF 44nm S | 211700Z 2117/2223 VRB06KT 9999 FEW090 FEW150 BKN220 QNH2985INS BECMG 2120/2121 12010KT 9000 -SHRA FEW100 SCT140 QNH2985INS BECMG 2200/2201 36015G30KT 9000 -SHRA BKN080 520604 QNH2987INS BECMG 2204/2205 VRB06KT 9999 -RA FEW070 SCT100 BKN140 QNH2999INS BECMG 2207/2208 VRB06KT 9999 NSW FEW034 FEW050 BKN070 BKN100 QNH2999INS TX21/2122Z TN05/2212Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|