FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OUN |
| Lat/Long: | 35-14-44.0000N 097-28-19.7000W 35-14.733333N 097-28.328333W 35.2455556,-97.4721389 (estimated) |
| Elevation: | 1181.7 ft. / 360.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2020) |
| From city: | 3 miles NW of NORMAN, OK |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 73069 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1941 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | MC ALESTER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OUN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MIRL RYS 03/21 & 18/36; REIL RY 36;MALSR RY 18 & MALS RY 03 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, SPL EVENT FEE FOR ALL ACFT THE DAY BEFORE AND DAY OF A UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| WX AWOS-3PT: | 119.55 (405-325-7302) |
| WESTHEIMER GROUND: | 121.6 [0800-2200] |
| WESTHEIMER TOWER: | 118.0 [0800-2200] |
| OKE CITY APPROACH: | 120.45 |
| OKE CITY DEPARTURE: | 120.45 |
| BASTS RNAV STAR: | 124.6 |
| CCASH RNAV STAR: | 124.6 |
| DAWKS RNAV STAR: | 124.6 |
| FAKEY RNAV STAR: | 124.6 |
| JUDDG RNAV STAR: | 124.2 |
| KRMSN DP: | 120.45 ;SOUTH 133.6 ;NORTH |
| WAYMAN RNAV STAR: | 124.2 |
| WX ASOS at OKC (11 nm NW): | PHONE 405-674-4013 |
| WX ASOS at PWA (19 nm NW): | PHONE 405-798-2013 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRWr128/9.5 | | WILL ROGERS VORTAC | | 114.10 | | 07E |
| PWAr146/19.3 | | WILEY POST VOR/DME | | 113.40 | | 08E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5199 x 100 ft. / 1585 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 35-15.386387N | | 35-14.529492N |
| Longitude: | 097-28.386863W | | 097-28.380738W |
| Elevation: | 1181.6 ft. | | 1177.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4748 x 100 ft. / 1447 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-14.172888N | | 35-14.804358N |
| Longitude: | 097-28.547933W | | 097-27.984340W |
| Elevation: | 1175.2 ft. | | 1179.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 033 magnetic, 036 true | | 213 magnetic, 216 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UNIV OF OKLAHOMA 1700 LEXINGTON AVE NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
| Manager: | LANCE LAMKIN 1700 LEXINGTON AVE, SUITE 212 NORMAN, OK 73069 Phone 405-325-7233 |
Additional Remarks
| - | 180 DEG TURNS PROHIBITED ON RWYS FOR ALL OTHER THAN SINGLE ENGINE LIGHT ACFT. |
| - | CTN: COYOTES & BIRDS ON & INVOF OF RWYS. |
| - | HIGH DENSITY STUDENT OPNS INVOF ARPT & 5 MILES SOUTH. |
| - | TPA FOR HELS 500 FT AGL; SINGLE ENGINE 1000 FT AGL; MULTI-ENGINE & JETS 1500 FT AGL. |
| - | FOR CD IFUN TO CTC TWR, CTC OKE CITY APCH AT 405-681-5683. |
| - | PPR RQRD ALL TSNT ACFT DAY BFR & DAY OF UNIVERSITY HOME FOOTBALL GAME AT 405-360-3900. |
| - | PILOTS CONDUCTING EFVS OPS; BE AWARE LED ALS IN USE RWY 03. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BASTS ONE (RNAV) | |
download (174KB) |
| CCASH ONE (RNAV) | |
download (176KB) |
| DAWKS ONE (RNAV) | |
download (178KB) |
| FAKEY ONE (RNAV) | |
download (114KB) |
| GULLI THREE | |
2 pages:
[1] [2] (336KB) |
| JUDDG TWO (RNAV) | |
download (248KB) |
| WAYMN ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 18 **CHANGED** | |
download (329KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (310KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (261KB) |
| LOC RWY 03 **CHANGED** | |
download (278KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (39KB) |
Departure Procedures |
| FUNNL THREE (RNAV) | |
download (205KB) |
| KRMSN FOUR (RNAV) | |
download (220KB) |
| MUDDE THREE (RNAV) | |
download (219KB) |
| OLGUY THREE (RNAV) | |
download (220KB) |
| RDHWK THREE (RNAV) | |
download (204KB) |
| SSYKO THREE (RNAV) | |
download (211KB) |
| STPHN THREE (RNAV) | |
download (209KB) |
| TEBRD THREE (RNAV) | |
download (207KB) |
| THRPE THREE (RNAV) | |
download (214KB) |
| TRUPR THREE (RNAV) | |
download (222KB) |
| WENDY THREE (RNAV) | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (186KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
1K4 - David Jay Perry Airport (5 nm S)
KOKC - OKC Will Rogers International Airport (11 nm NW)
KTIK - Tinker Air Force Base (11 nm N)
KHMY - Muldrow Army Heliport (18 nm SE)
KPWA - Wiley Post Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matthew Hopson
Photo taken from 3400 ft AGL
Do you have a better or more recent aerial photo of University of Oklahoma Westheimer Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:52 | | 11:52 |
| Sunrise | | 07:18 | | 12:18 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 06:22:44 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 01:22:44 |
|
| METAR |
KOUN 2nm SE | 010555Z AUTO 17007KT 10SM CLR 22/14 A2983 RMK AO2 T02220141 10269 20222
|
KOKC 10nm NW | 010552Z 17004KT 10SM FEW160 FEW250 18/13 A2984 RMK AO2 SLP092 T01830133 10272 20183 403060183 58010
|
KTIK 11nm NE | 010455Z AUTO 18012KT 10SM CLR 23/14 A2985 RMK AO2 LTG DSNT N SLP098 T02310136 $
|
KPWA 19nm NW | 010553Z AUTO 25005KT 10SM CLR 19/14 A2984 RMK AO2 SLP092 T01940139 10272 20194 403110194 56006
|
|
| TAF |
KOUN 2nm SE | 010537Z 0106/0206 17014KT P6SM SKC PROB30 0110/0114 6SM -TSRA BKN040CB FM011700 20015G20KT P6SM BKN020 FM020000 18015KT P6SM -TSRA BKN040CB TEMPO 0200/0204 VRB25KT 2SM +TSRA OVC040CB
|
KOKC 10nm NW | 010537Z 0106/0206 17007KT P6SM FEW060 FEW250 PROB30 0110/0114 6SM -TSRA BKN040CB FM011700 20015G20KT P6SM BKN020 FM020000 18015KT P6SM -TSRA BKN040CB TEMPO 0200/0204 VRB25KT 2SM +TSRA OVC040CB
|
KTIK 11nm NE | 010307Z 0103/0207 18012KT 9999 FEW060 BKN250 QNH2983INS TEMPO 0104/0107 19015G25KT 9000 -SHRA BKN050 OVC150 BECMG 0112/0113 17010G20KT 9999 BKN015 OVC150 QNH2985INS BECMG 0116/0117 17020G30KT 9999 FEW015 SCT040 BKN060 OVC150 510004 QNH2969INS BECMG 0201/0202 16015G30KT 9000 -SHRA VCTS FEW025CB BKN040 OVC060 QNH2967INS TEMPO 0202/0207 VRB35G50KT 4800 TSRAGR BKN025CB OVC040 TX30/0122Z TN19/0113Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|