FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LZU |
| Lat/Long: | 33-58-41.1310N 083-57-44.5100W 33-58.685517N 083-57.741833W 33.9780919,-83.9623639 (estimated) |
| Elevation: | 1061.5 ft. / 323.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 2 miles NE of LAWRENCEVILLE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30045 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1963 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LZU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 2100.5 ft. MSL TPA FOR LIGHT ACFT 1039 FT; TPA FOR JET & TURBO PROP ACFT 1539 FT. |
| Wind indicator: | lighted, SECONDARY WIND ANEMOMETER SENSOR ON FIELD SUPPORTING ATCT OPS. |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 25; HIRL RWY 07/25 - CTAF. PAPI RWY 07 & 25 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.1 |
| UNICOM: | 123.05 |
| ATIS: | 132.275 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 770-339-7753 |
| GWINNETT GROUND: | 121.8 [0700-2100] |
| GWINNETT TOWER: | 124.1 [0700-2100] |
| ATLANTA APPROACH: | 126.975 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 126.975 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.8 134.0 ;WHEN TWR CLSD |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX AWOS-3 at WDR (15 nm E): | 118.575 (770-868-0642) |
| WX AWOS-3PT at D73 (18 nm SE): | 120.825 (678-635-3668) |
| WX ASOS at PDK (18 nm W): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX ASOS at GVL (19 nm N): | 126.475 (770-532-4687) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| AHNr273/31.8 | | ATHENS VOR/DME | | 116.95 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GWNET | | 248/5.5 | | 419 | | 05W | | TX | - -..- |
| BARROW COUNTY | | 283/18.7 | | 404 | | 05W | | BMW | -... -- .-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 93.0 | | Double wheel: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 33-58.466287N | | 33-58.904710N |
| Longitude: | 083-58.274090W | | 083-57.209522W |
| Elevation: | 1061.5 ft. | | 1031.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 069 magnetic, 064 true | | 249 magnetic, 244 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 48 ft. pole, 1160 ft. from runway, 511 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 10 ft. trees, 301 ft. from runway, 505 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GWINNETT COUNTY 75 LANGELY DR LAWRENCEVILLE, GA 30046 Phone 770-822-7000 |
| Manager: | MATTHEW SMITH 600 BRISCOE BLVD LAWRENCEVILLE, GA 30046 Phone 770-822-5196 |
Additional Remarks
| A39-07/25 | PCR VALUE: 330/F/C/X/T |
| - | TWY T HAS NSTD MARKING. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 25 **CHANGED** | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 **CHANGED** | |
download (199KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (157KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KWDR - Barrow County Airport (15 nm E)
D73 - Cy Nunnally Memorial Airport (18 nm SE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (18 nm W)
KGVL - Lee Gilmer Memorial Airport (19 nm N)
KCVC - Covington Municipal Airport (22 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 02-Mar-2017
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gwinnett County Airport-Briscoe Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunrise | | 06:31 | | 10:31 |
| Sunset | | 20:34 | | 00:34 |
| Evening civil twilight | | 21:02 | | 01:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 21:07:44 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 17:07:44 |
|
| METAR |
| KLZU | 222056Z 25006KT 10SM VCTS FEW038 SCT060 BKN085 26/18 A3001 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS TSB05RAB30E43 SLP162 P0000 60000 T02610178 55015 $
|
KWDR 15nm E | 222055Z 10SM -VCTSRA SCT070 SCT110 28/19 A3000 RMK AO2 LTG DSNT ALQS
|
KPDK 18nm W | 222053Z 00000KT 7SM VCTS FEW039 FEW080 BKN110 23/21 A3000 RMK AO2 PK WND 21034/2020 LTG DSNT ALQDS RAB22E46 TSB19E52 SLP146 P0028 60028 T02330206 55012
|
KD73 18nm SE | 222055Z AUTO 10SM SCT065 BKN080 BKN120 29/19 A2999 RMK AO2 LTG DSNT N S AND NW T02880186
|
KGVL 18nm N | 222053Z AUTO 22003KT 6SM VCTS -RA FEW050 BKN090 OVC110 27/18 A3001 RMK AO2 LTG DSNT ALQDS RAB45 SLP145 P0000 60000 T02670178 56012
|
|
| TAF |
KPDK 18nm W | 221940Z 2220/2318 19009KT P6SM -SHRA SCT050 BKN100 TEMPO 2220/2224 4SM TSRA OVC025CB FM230200 14005KT P6SM -SHRA SCT008 BKN012 FM230400 15005KT P6SM VCSH SCT005 BKN008 BKN012 FM231000 17005KT 6SM -SHRA BKN005 OVC012 PROB30 2314/2318 3SM -TSRA BKN010CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|