FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 3T7 |
| Lat/Long: | 41-41-18.2000N 082-48-29.4000W 41-41.303333N 082-48.490000W 41.6883889,-82.8081667 (estimated) |
| Elevation: | 579 ft. / 176 m (estimated) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of MIDDLE BASS ISLAND, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43456 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/2002 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Landing fee: | yes, PRKG/RAMP FEES FOR ALL PVT & COML ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3 at PCW (11 nm S): | 118.775 (419-734-9955) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DJBr309/35.1 | | DRYER VOR/DME | | 113.60 | | 05W |
| CRLr130/36.2 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 1852 x 75 ft. / 564 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-41.317893N | | 41-41.290298N |
| Longitude: | 082-48.693185W | | 082-48.288178W |
| Elevation: | 578.9 ft. | | 576.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 102 magnetic, 095 true | | 282 magnetic, 275 true |
| Displaced threshold: | 52 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. tree, 402 ft. from runway, 107 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear APCH SLP TO DTHR 10:1 OVR +44 FT TREE, 454 FT DIST, 107 FT R. | | 11 ft. tree, 301 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PUT-IN-BAY TWP PORT AUTH PO BOX 278 PUT-IN-BAY, OH 43456-0278 Phone 419-285-3371 |
| Manager: | ROSANN KEISER 160 DEIST RD MIDDLE BASS, OH 43446 Phone 419-285-3371 |
Additional Remarks
| - | ALL TFC PATS RMN SOUTH OF ARPT. |
| - | ACFT OPS PROHIBITED DUSK-DAWN. |
| - | NO TGL; NO STUDENT TRG. |
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323. |
| - | HELIPAD ON SOUTH SIDE OF RWY IS RSTRD TO EMS HELICOPTERS ONLY. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 3T7.
Some nearby airports with instrument procedures:
KPCW - Erie-Ottawa International Airport (11 nm S)
S24 - Sandusky County Regional Airport (26 nm SW)
14G - Fremont Airport (27 nm SW)
5A1 - Norwalk/Huron County Airport (29 nm SE)
KONZ - Grosse Ile Municipal Airport (29 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 22-Sep-2017
from 2,000' AGL looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Middle Bass Island Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunrise | | 07:15 | | 11:15 |
| Sunset | | 19:55 | | 23:55 |
| Evening civil twilight | | 20:23 | | 00:23 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 06:53:40 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 02:53:40 |
|
| METAR |
KPCW 11nm S | 010635Z AUTO 04015G20KT 5SM BR OVC005 07/06 A3000 RMK AO2
|
CXHA 21nm N | 010600Z AUTO 02013G20KT 06/06 RMK AO1 3049 PK WND 03023/0519 SLP163 T00560056 50012
|
|
| TAF |
CYQG 36nm N | 010540Z 0106/0206 36012G22KT P6SM SCT008 OVC012 TEMPO 0106/0112 SCT012 BKN025 FM011200 02012KT P6SM BKN015 OVC140 TEMPO 0112/0117 SCT015 BKN140 OVC220 BECMG 0113/0115 03012G22KT FM011700 03010G20KT P6SM SCT020 OVC140 FM012000 03010G20KT P6SM -SHRA BKN020 OVC050 FM012300 03010G20KT P6SM BKN025 OVC050 BECMG 0201/0203 04010KT FM020500 06010G20KT P6SM OVC020 RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 011200Z
|
KDTW 40nm NW | 010520Z 0106/0212 35011KT P6SM OVC015 FM010900 01008KT P6SM SCT008 OVC015 FM011200 02010KT P6SM BKN015 OVC200 FM011600 05010KT P6SM SCT025 OVC070 FM012000 05010KT P6SM SCT020 OVC040 PROB30 0120/0123 5SM -SHRA FM020600 06008KT P6SM OVC025
|
KDET 44nm N | 010520Z 0106/0206 35011KT P6SM OVC015 FM010900 01008KT P6SM SCT008 OVC015 FM011200 02010KT P6SM BKN015 OVC200 FM011600 05010KT P6SM SCT025 OVC070 FM012000 05010KT P6SM SCT020 OVC040 PROB30 0120/0123 5SM -SHRA
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|