FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 2W2 |
| Lat/Long: | 39-28-01.2660N 077-01-02.7550W 39-28.021100N 077-01.045917W 39.4670183,-77.0174319 (estimated) |
| Elevation: | 798.6 ft. / 243.4 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 7 miles S of WESTMINSTER, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21157 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1966 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1700 ARPT UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS & NEW YEARS DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT LIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTG BCN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| POTOMAC APPROACH: | 125.525 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.525 |
| WX AWOS-3 at DMW (8 nm N): | 121.25 (410-876-1281) |
| WX AWOS-3 at FDK (17 nm W): | PHONE 301-600-1457 |
| WX AWOS-3PT at GAI (19 nm S): | 128.275 (301-977-2971) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EMIr235/2.5 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr087/16.9 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| BALr328/24.3 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| DCAr010/36.5 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| AMLr041/38.2 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| MRBr090/38.8 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ELLICOTT | | 325/15.5 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
| GEORGETOWN | | 018/32.6 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 1840 x 30 ft. / 561 x 9 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD - LGTS 20 FT FM RWY EDGE. |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 39-28.107047N | | 39-27.935138N |
| Longitude: | 077-01.206832W | | 077-00.885015W |
| Elevation: | 760.3 ft. | | 798.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 125 true | | 316 magnetic, 305 true |
| Displaced threshold: | no | | 277 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | panels that may or may not be lighted, on left (4.00 degrees glide path) | | panels that may or may not be lighted, on left (7.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 34 ft. trees, 693 ft. from runway, 134 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear 40 FT TREES, 124 FT LEFT OF THLD. | | 88 ft. trees, 2316 ft. from runway, 121 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear 10 FT PVT ROAD AT THLD; 60 FT TREES, 140 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | CLEARVIEW AIRPORT INC 526 OAK TREE ROAD WESTMINSTER, MD 21157 Phone 410-795-1176 |
| Manager: | WALTER S. TEGELER, III 519 OAK TREE ROAD WESTMINSTER, MD 21157 Phone 410-984-2434 |
Additional Remarks
| - | 60 FT DROP OFF 125 FT FM AER 14. |
| - | ULTRALIGHT ACT ON & INVOF ARPT. |
| - | UNL VEHICLE ACES TO ACFT MOVEMENT AREAS. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-429-5882. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TRSTN FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (166KB) |
| VOR-A | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDMW - Carroll County Regional Airport/Jack B Poage Field (8 nm N)
W50 - Davis Airport (15 nm SW)
KFDK - Frederick Municipal Airport (17 nm W)
KGAI - Montgomery County Airpark (19 nm S)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (24 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 13-Jan-2018
from 2,500' AGL looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Clearview Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:35 | | 23:35 |
| Evening civil twilight | | 20:02 | | 00:02 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 09:05:05 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 05:05:05 |
|
| METAR |
KDMW 8nm N | 050855Z AUTO 13005KT 5SM BR CLR 14/13 A2987 RMK AO2
|
KFDK 16nm W | 050855Z AUTO VRB04KT 9SM OVC170 16/15 A2988 RMK AO2 T01610152 56015
|
KGAI 19nm S | 050856Z AUTO 21010G15KT 10SM CLR 22/14 A2988 RMK AO2 SLP127 T02220144 56020
|
|
| TAF |
KBWI 24nm SE | 050520Z 0506/0612 07009KT 6SM BR SCT007 SCT250 WS020/22040KT FM050900 20010G20KT P6SM SCT100 FM051400 21012G22KT 5SM -SHRA OVC020 PROB30 0515/0517 3SM TSRA OVC015CB FM051700 27010KT 6SM -SHRA OVC015 FM052000 30011G20KT P6SM BKN040 FM060200 31008KT P6SM SCT060
|
KMTN 29nm E | 050520Z 0506/0606 09008KT P6SM OVC005 WS020/22040KT FM051000 20010G20KT P6SM SCT100 FM051400 21012G22KT 5SM -SHRA OVC020 PROB30 0515/0517 3SM TSRA OVC015CB FM051700 27010KT 6SM -SHRA OVC015 FM052000 29010G19KT P6SM BKN040 FM060200 31008KT P6SM SCT060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|