FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AFN |
| Lat/Long: | 42-48-18.4830N 072-00-10.8790W 42-48.308050N 072-00.181317W 42.8051342,-72.0030219 (estimated) |
| Elevation: | 1039.5 ft. / 317 m (estimated) |
| Variation: | 14W (1970) |
| From city: | 1 mile SE of JAFFREY, NH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 03452 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AFN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DUSK |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | PPR FOR NSTD LIRL CALL 603-532-8870. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 135.875 (603-532-6195) |
| WX AWOS-3PT at EEN (13 nm NW): | 119.025 (603-358-6424) |
| WX ASOS at FIT (19 nm SE): | 135.175 (978-343-9121) |
| WX ASOS at ORE (19 nm SW): | 135.675 (978-544-6774) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr023/15.7 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| CONr232/31.2 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLAREMONT | | 171/37.5 | | 233 | | 16W | | CNH | -.-. -. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 2982 x 134 ft. / 909 x 41 m |
| Surface: | asphalt/turf, in excellent condition 50 FT CNTR PTN OF ENTR RWY IS ASPH, RMNG 42 FT PER SIDE IS TURF/GRVL FOR ENTR RWY LEN. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity FIRST 582 FT RWY 34 NOT LGTD. |
| Runway edge markings: | NSTD CNTRLN & DTHR. |
| Operational restrictions: | TGLS PROHIBITED. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 42-48.516333N | | 42-48.099867N |
| Longitude: | 072-00.357783W | | 072-00.004917W |
| Elevation: | 1039.5 ft. | | 1013.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 162 magnetic, 148 true | | 342 magnetic, 328 true |
| Displaced threshold: | no | | 582 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. trees, 409 ft. from runway, 133 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 401 ft. from runway, 107 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +6 FT TRRN/TREES 50 FT FM THR RISING TO +45 FT 200 FT FM THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | JAFFREY MUNI ARPT DEV CORP 190 TURNPIKE RD, JAFFREY AIRFIELD JAFFREY, NH 03452 |
| Manager: | HARVEY N SAWYER 190 TURNPIKE RD, JAFFERY AIRFIELD JAFFREY, NH 03452 Phone 603-532-8870 |
Additional Remarks
| - | ULTRALIGHT ACT ON ARPT. |
| - | PARL TWY SERVES HNGR/RAMP ONLY - NO ACES TO RWY 34. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | CALM WIND RWY IS RWY 34. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B **CHANGED** | |
download (184KB) |
| RNAV (GPS)-C **CHANGED** | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (514KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEEN - Dillant/Hopkins Airport (13 nm NW)
KGDM - Gardner Municipal Airport (15 nm S)
KFIT - Fitchburg Municipal Airport (19 nm SE)
KORE - Orange Municipal Airport (19 nm SW)
KASH - Boire Field Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Harvey N. Sawyer
Photo taken 15-Jun-2022
looking down runway 34.
Do you have a better or more recent aerial photo of Jaffrey Airfield Silver Ranch that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:59 | | 08:59 |
| Sunrise | | 05:31 | | 09:31 |
| Sunset | | 19:58 | | 23:58 |
| Evening civil twilight | | 20:30 | | 00:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 19:36:06 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 15:36:06 |
|
| METAR |
| KAFN | 111852Z AUTO VRB05G16KT 10SM BKN080 14/M05 A3004 RMK AO2 SLP180 T01391050
|
KEEN 13nm W | 111856Z AUTO 32010G17KT 10SM BKN095 14/M06 A3005 RMK AO2 SLP178 T01441056
|
KORE 19nm SW | 111852Z AUTO 30012G19KT 270V330 10SM SCT085 15/M04 A3004 RMK AO2 SLP174 T01501044
|
KFIT 19nm SE | 111852Z AUTO 31013G17KT 10SM BKN090 16/M06 A3003 RMK AO2 SLP170 T01611056
|
|
| TAF |
KMHT 26nm E | 111735Z 1118/1218 30008G18KT P6SM FEW040 BKN200 FM120000 32006KT P6SM BKN250
|
KCON 32nm NE | 111735Z 1118/1218 31008G16KT P6SM FEW040 SCT200 FM120000 33006KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|