FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AMT |
| Lat/Long: | 38-51-06.0210N 083-33-57.6260W 38-51.100350N 083-33.960433W 38.8516725,-83.5660072 (estimated) |
| Elevation: | 896 ft. / 273.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 4 miles NW of WEST UNION, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45693 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1972 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI IREG, ALL SAT-SUN UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; PAPI RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (PORTSMOUTH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr166/36.4 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| FLMr075/36.9 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 118/33.2 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3558 x 65 ft. / 1084 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 38-50.893600N | | 38-51.307073N |
| Longitude: | 083-34.226117W | | 083-33.694735W |
| Elevation: | 882.9 ft. | | 896.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 045 true | | 229 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.30 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 546 ft. from runway, 238 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 210 FT L/R; +32-34 FT BRUSH/TREES, 0-200 FT DIST, 215 FT L. | | none +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 200 FT L; +5-15 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS CO ARPT AUTH ADAMS CO COURTHOUSE, 110 W MAIN ST WEST UNION, OH 45693-1347 Phone 937-544-3286 |
| Manager: | DAN MUSIC 3399 CROSS RD WINCHESTER, OH 45697-9477 Phone 937-402-7207 |
Additional Remarks
| - | TWY MKD WITH REFLECTORS. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (190KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGEO - Brown County Airport (15 nm W)
KHOC - Highland County Airport (20 nm N)
KFGX - Fleming-Mason Airport (20 nm SW)
I69 - Clermont County Airport (33 nm NW)
KPMH - Greater Portsmouth Regional Airport (34 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Dietz
Photo taken 09-Jul-2009
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexander Salamon Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunrise | | 06:39 | | 10:39 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 00:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 12:26:21 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 08:26:21 |
|
| METAR |
KFGX 20nm SW | 301215Z AUTO 31008KT 10SM CLR 07/03 A3001 RMK AO2 T00670030
|
KI69 33nm NW | 301216Z AUTO 33007KT 10SM OVC018 07/03 A3001 RMK AO1 T00660032
|
KPMH 34nm E | 301215Z AUTO 34009KT 10SM OVC020 08/05 A2998 RMK AO2 PRESRR
|
KEOP 35nm NE | 301215Z AUTO 31004KT 10SM BKN020 OVC025 08/06 A2996 RMK AO2
|
KILN 37nm N | 301154Z AUTO 33016G22KT 10SM OVC016 06/03 A2996 RMK AO2 SLP153 70022 T00610028 10083 20056 53009
|
KSYM 38nm S | 301215Z AUTO 32006KT 10SM CLR 08/04 A3000 RMK AO2
|
KK62 40nm W | 301215Z AUTO 32007KT 10SM OVC017 06/02 A3000 RMK AO2
|
|
| TAF |
KILN 37nm N | 301120Z 3012/0112 31010KT P6SM BKN015 FM301500 32012G19KT P6SM SCT025 FM301700 32013G20KT P6SM SCT060 FM302300 32009KT P6SM FEW060 FM010100 19003KT P6SM SCT250 FM010700 21005KT P6SM BKN060 FM011100 24007KT P6SM -SHRA OVC035
|
KSYM 38nm S | 301122Z 3012/0112 32005KT P6SM FEW250
|
KLUK 42nm W | 301120Z 3012/0112 32006KT P6SM SCT018 TEMPO 3012/3015 BKN018 FM301500 32008KT P6SM FEW030 FM301700 32010G16KT P6SM FEW060 FM302300 31005KT P6SM FEW250 FM010200 18003KT P6SM SCT250 FM010600 22004KT P6SM BKN060 FM011100 26005KT P6SM -SHRA OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|