FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | DET |
| Lat/Long: | 42-24-44.5090N 083-00-38.1520W 42-24.741817N 083-00.635867W 42.4123636,-83.0105978 (estimated) |
| Elevation: | 624.2 ft. / 190.3 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1980) |
| From city: | 5 miles NE of DETROIT, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48234 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DET (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT 6000 LBS OR GTR. |
| International operations: | international airport of entry |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.875 |
| WX ASOS: | PHONE 313-371-9696 |
| DETROIT CITY GROUND: | 121.85 |
| DETROIT CITY TOWER: | 121.3 257.8 |
| DETROIT APPROACH: | 134.3 |
| DETROIT DEPARTURE: | 134.3 |
| EMERG: | 121.5 |
| METRO DP: | 118.95 ;WESTBOUND 134.3 ;EASTBOUND |
| WX AWOS-3P at VLL (11 nm NW): | 119.475 (248-288-4649) |
| WX ASOS at DTW (19 nm SW): | PHONE 231-202-2054 |
| WX AWOS-3P at ONZ (20 nm S): | 119.675 (734-692-9686) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DXOr059/19.8 | | DETROIT VOR/DME | | 113.40 | | 06W |
| SVMr093/25.8 | | SALEM VORTAC | | 114.30 | | 03W |
| CRLr045/29.5 | | CARLETON VOR/DME | | 115.70 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FUEL SYS ICE INHIBITOR AVBL UPON REQ. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5092 x 100 ft. / 1552 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 135.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 42-25.077960N | | 42-24.405667N |
| Longitude: | 083-00.973728W | | 083-00.298065W |
| Elevation: | 622.9 ft. | | 623.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 143 true | | 328 magnetic, 323 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | 53 ft. tree, 407 ft. from runway, 487 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear | | 65 ft. tree, 1125 ft. from runway, 415 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DETROIT 11499 CONNER ST DETROIT, MI 48213-1234 Phone 313-628-2144 |
| Manager: | JASON WATT 11499 CONNER ST DETROIT, MI 48213-1234 Phone 313-628-2144 |
Additional Remarks
| - | LOAD/UNLOADING CLASS A XPLOS OR POISONS NOT PERMITTED, PPR FOR CLASS B & C XPLOS. |
| - | LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | UNLIGHTED TWR 275 FT AGL 1 MILE WSW. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FOREY TWO (RNAV) | |
download (160KB) |
| GIGGY TWO (RNAV) | |
download (140KB) |
| PETTE TWO (RNAV) | |
download (210KB) |
| RRALF THREE (RNAV) | |
download (162KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (224KB) |
| ILS OR LOC RWY 33 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (254KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| BARII THREE (RNAV) | |
download (156KB) |
| CCOBB THREE (RNAV) | |
download (191KB) |
| CLVIN THREE (RNAV) | |
download (175KB) |
| HHOWE FOUR (RNAV) | |
download (179KB) |
| KAYLN THREE (RNAV) | |
download (160KB) |
| KZLOV TWO (RNAV) | |
download (150KB) |
| LIDDS FOUR (RNAV) | |
download (179KB) |
| METRO FOUR | |
2 pages:
[1] [2] (372KB) |
| MIGGY THREE (RNAV) | |
download (189KB) |
| PAVYL THREE (RNAV) | |
download (168KB) |
| SNDRS THREE (RNAV) | |
download (207KB) |
| TRMML FOUR (RNAV) | |
download (159KB) |
| ZETTR FOUR (RNAV) | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVLL - Oakland/Troy Airport (11 nm NW)
KMTC - Selfridge Air National Guard Base (14 nm NE)
KDTW - Detroit Metro Wayne County Airport (19 nm SW)
KONZ - Grosse Ile Municipal Airport (20 nm S)
1D2 - Canton-Plymouth-Mettetal Airport (20 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 07-Aug-2012
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Coleman A Young Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 20:46 | | 00:46 |
| Evening civil twilight | | 21:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 13:33:44 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 09:33:44 |
|
| METAR |
| KDET | 161253Z 13009KT 10SM OVC049 14/09 A2987 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E TSE15 SLP114 T01440094
|
CYQG 9nm S | 161300Z AUTO 16005KT 130V210 9SM BKN050 BKN060 16/09 A2988 RMK LTNG DIST NE E SLP119 DENSITY ALT 1000FT
|
KVLL 11nm NW | 161315Z AUTO VRB04KT 10SM FEW043 FEW120 13/11 A2985 RMK AO2
|
KMTC 15nm NE | 161256Z 17011KT 10SM BKN046 OVC090 14/11 A2983 RMK AO2A LTG DSNT SE RAE35 TSE20 CB 24SE MOV SE SLP106 P0023 T01400113 $
|
KDTW 18nm SW | 161253Z 14004KT 10SM FEW050 BKN060 BKN200 16/09 A2986 RMK AO2 RAE1159 SLP112 P0000 T01560089 $
|
KONZ 20nm S | 161315Z AUTO 17009KT 10SM SCT060 15/11 A2986 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KDET | 161120Z 1612/1712 20010KT 6SM -SHRA SCT060 BKN100 PROB30 1612/1613 4SM -TSRA BKN045CB FM161400 22014G20KT P6SM BKN100 PROB30 1617/1620 3SM -TSRA BKN040CB FM162000 25012G22KT P6SM SCT035 SCT250 FM170000 26005KT P6SM BKN250 FM171000 06005KT P6SM BKN250
|
CYQG 9nm S | 161141Z 1612/1712 19008KT P6SM -SHRA BKN050 TEMPO 1612/1615 VRB12G22KT 5SM TSRA BR SCT020 BKN050CB PROB30 1612/1615 VRB15G25KT 2SM TSRA BR BKN020CB FM161500 21015G25KT P6SM SCT040 PROB30 1618/1620 VRB20G35KT 2SM TSRA BR BKN040CB FM162000 23015G25KT P6SM FEW040 BECMG 1622/1624 26010KT FM170200 VRB03KT P6SM FEW004 PROB30 1708/1712 2SM BR RMK FCST BASED ON AUTO OBS. NXT FCST BY 161800Z
|
KMTC 15nm NE | 152031Z 1520/1701 21009KT 9999 SCT040 BKN100 QNH2990INS TEMPO 1614/1617 20009KT 9000 -TSRA SCT025 OVC040CB BECMG 1618/1619 23015G25KT 9999 FEW010 BKN025 QNH2983INS BECMG 1621/1622 25009KT 9999 SKC QNH2980INS TX19/1618Z TN12/1610Z LAST NO AMDS AFT 1603 NEXT 1611
|
KDTW 18nm SW | 161120Z 1612/1718 20010KT 6SM -SHRA SCT060 BKN100 PROB30 1612/1613 4SM -TSRA BKN045CB FM161400 22014G20KT P6SM BKN100 PROB30 1617/1620 3SM -TSRA BKN040CB FM162000 25012G22KT P6SM SCT035 SCT250 FM170000 26005KT P6SM BKN250 FM171000 06005KT P6SM BKN250 FM171500 15005KT P6SM SCT040 BKN060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|