FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AMT |
| Lat/Long: | 38-51-06.0210N 083-33-57.6260W 38-51.100350N 083-33.960433W 38.8516725,-83.5660072 (estimated) |
| Elevation: | 896 ft. / 273.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 4 miles NW of WEST UNION, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45693 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1972 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI IREG, ALL SAT-SUN UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; PAPI RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (PORTSMOUTH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr166/36.4 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| FLMr075/36.9 | | FALMOUTH VOR/DME | | 117.00 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 118/33.2 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3558 x 65 ft. / 1084 x 20 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED. |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 38-50.893600N | | 38-51.307073N |
| Longitude: | 083-34.226117W | | 083-33.694735W |
| Elevation: | 882.9 ft. | | 896.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 045 true | | 229 magnetic, 225 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.30 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 546 ft. from runway, 238 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 210 FT L/R; +32-34 FT BRUSH/TREES, 0-200 FT DIST, 215 FT L. | | none +5 FT FENCE, 0-200 FT DIST, 200 FT L; +5-15 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS CO ARPT AUTH ADAMS CO COURTHOUSE, 110 W MAIN ST WEST UNION, OH 45693-1347 Phone 937-544-3286 |
| Manager: | DAN MUSIC 3399 CROSS RD WINCHESTER, OH 45697-9477 Phone 937-402-7207 |
Additional Remarks
| - | TWY MKD WITH REFLECTORS. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (190KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGEO - Brown County Airport (15 nm W)
KHOC - Highland County Airport (20 nm N)
KFGX - Fleming-Mason Airport (20 nm SW)
I69 - Clermont County Airport (33 nm NW)
KPMH - Greater Portsmouth Regional Airport (34 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Dietz
Photo taken 09-Jul-2009
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alexander Salamon Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:51 | | 09:51 |
| Sunrise | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:40 | | 00:40 |
| Evening civil twilight | | 21:10 | | 01:10 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 05:00:19 |
| Local (UTC-4) | 17-May-2026 01:00:19 |
|
| METAR |
KFGX 20nm SW | 170435Z AUTO 00000KT 10SM CLR 17/16 A3007 RMK AO2 T01660161
|
KI69 33nm NW | 170436Z AUTO 16003KT 10SM BKN120 17/17 A3003 RMK AO1 T01710171
|
KPMH 34nm E | 170435Z AUTO 00000KT 1SM BR OVC080 17/17 A3003 RMK AO2 VIS 1/2V4
|
KEOP 35nm NE | 170435Z AUTO 00000KT 4SM -RA BR SCT044 SCT075 BKN110 18/18 A3001 RMK AO2
|
KILN 37nm N | 170454Z AUTO 23004KT 10SM BKN100 BKN120 17/16 A3002 RMK AO2 SLP165 T01670161 402220133
|
KSYM 38nm S | 170435Z AUTO 00000KT 10SM FEW030 SCT036 OVC055 19/19 A3004 RMK AO2
|
KK62 40nm W | 170435Z AUTO 14005KT 10SM SCT120 16/ A3003 RMK AO2
|
|
| TAF |
KILN 37nm N | 161722Z 1618/1718 23015G20KT P6SM -SHRA BKN040 FM162000 23013G22KT P6SM BKN045 FM162300 23010KT P6SM BKN070 FM170200 20006KT P6SM BKN022 FM170300 20006KT P6SM BKN011 PROB30 1703/1707 4SM -SHRA OVC008 FM170700 20005KT P6SM BKN018 PROB30 1707/1712 4SM -SHRA OVC025 FM171400 21007KT P6SM SCT250
|
KSYM 38nm S | 170314Z 1703/1724 VRB05KT P6SM FEW050 BKN100= TAF AMD KIOB 170315Z 1703/1724 VRB05KT P6SM FEW050 SCT100
|
KLUK 42nm W | 170115Z 1701/1724 20008KT P6SM -SHRA BKN110 PROB30 1705/1709 -TSRA BKN045CB FM170900 19005KT P6SM SCT060 FM171600 19009KT P6SM FEW150
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|