FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CNC |
| Lat/Long: | 41-01-10.6000N 093-21-34.8000W 41-01.176667N 093-21.580000W 41.0196111,-93.3596667 (estimated) |
| Elevation: | 1050.5 ft. / 320.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (1995) |
| From city: | 3 miles W of CHARITON, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 50049 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CNC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ON CALL FOR ASSISTANCE CALL 641-774-5083. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RYS 17/35 & 10/28 PRESET ON LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REIL RYS 17; 35; 10 & 28; PAPI RYS 17; 35 & 28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 125.525 (641-774-5645) |
| DES MOINES APPROACH: | 123.9 [0500-2330] |
| DES MOINES DEPARTURE: | 123.9 [0500-2330] |
| WX AWOS-3 at I75 (15 nm W): | 120.975 (641-342-1422) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DSMr146/28.3 | | DES MOINES VORTAC | | 117.50 | | 07E |
| LMNr040/37.5 | | LAMONI VOR/DME | | 116.70 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete/wired/combed, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 41-01.246077N | | 41-01.112292N |
| Longitude: | 093-21.807767W | | 093-20.956078W |
| Elevation: | 1045.6 ft. | | 1033.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 102 true | | 279 magnetic, 282 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none +18' ROAD AT 650' GLIDESLOPE 25:1. | | 21 ft. tree, 948 ft. from runway, 31 ft. right of centerline, 35:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2800 x 75 ft. / 853 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 41-01.405307N | | 41-00.944207N |
| Longitude: | 093-21.864055W | | 093-21.864735W |
| Elevation: | 1037.8 ft. | | 1049.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 177 magnetic, 180 true | | 357 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left | | 2-light PAPI on left |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 15 ft. road, 500 ft. from runway, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CHARITON 115 SOUTH MAIN CHARITON, IA 50049 Phone 641-774-5991 |
| Manager: | CHRISTY METZGER 115 SOUTH MAIN CHARITON, IA 50049 Phone 641-774-5991 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC DES MOINES ATCT AT 515-974- 8016. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (193KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (24KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (158KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I75 - Osceola Municipal Airport (15 nm W)
KOXV - Knoxville Municipal Airport (20 nm NE)
4C8 - Albia Municipal Airport (27 nm E)
KTVK - Centerville Municipal Airport (29 nm SE)
KPEA - Pella Municipal Airport (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Chariton Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunrise | | 06:58 | | 11:58 |
| Sunset | | 19:37 | | 00:37 |
| Evening civil twilight | | 20:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 22:17:27 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 17:17:27 |
|
| METAR |
| KCNC | 012155Z AUTO 10016KT 2 1/2SM BR BKN012 06/06 A2994 RMK AO2 P0004
|
KI75 15nm W | 012155Z AUTO 09012KT 1 3/4SM RA OVC009 07/05 A2994 RMK AO2 P0001 T00660052
|
KOXV 19nm NE | 012155Z AUTO 11013G21KT 7SM OVC018 07/04 A2997 RMK AO2
|
|
| TAF |
KDSM 34nm NW | 011737Z 0118/0218 11014G23KT P6SM OVC020 PROB30 0121/0123 4SM -SHRA OVC010 FM012300 10014G23KT 3SM -SHRA OVC008 PROB30 0203/0206 2SM -TSRA OVC006CB FM020600 09015G22KT 3SM -SHRA BR OVC007 FM021200 12011KT 2SM SHRA OVC006 PROB30 0212/0218 2SM -TSRA OVC005CB
|
KOTM 41nm E | 011737Z 0118/0218 08015G23KT P6SM OVC015 TEMPO 0120/0123 4SM -SHRA OVC008 FM012300 10014G23KT 3SM -SHRA OVC006 PROB30 0123/0205 2SM -TSRA OVC004CB FM021200 15013G21KT 3SM -SHRA OVC007 PROB30 0212/0214 2SM -TSRA OVC005CB FM021400 17015G23KT 1 1/2SM SHRA OVC007 PROB30 0214/0218 1SM -TSRA OVC005CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|