FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OVO |
| Lat/Long: | 39-02-43.2000N 085-36-20.2000W 39-02.720000N 085-36.336667W 39.0453333,-85.6056111 (estimated) |
| Elevation: | 757.2 ft. / 230.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1985) |
| From city: | 2 miles NE of NORTH VERNON, IN |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 47265 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1700, ALL SUN 1200-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 05 & 23: MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (812-346-5041) |
| INDIANAPOLIS APPROACH: | 134.85 |
| INDIANAPOLIS DEPARTURE: | 134.85 |
| WX AWOS-3 at SER (16 nm SW): | 119.425 (812-522-4244) |
| WX AWOS-3 at IMS (18 nm S): | 119.175 (812-866-1798) |
| WX AWOS-3 at BAK (19 nm NW): | 119.75 (812-376-7584) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY TERRE HAUTE RADIO ON FREQ 122.3 (OSGOOD RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SHBr163/36.7 | | SHELBYVILLE VOR/DME | | 116.15 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 100.0 | | Double wheel: | 135.0 | | Double tandem: | 230.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-02.417278N | | 39-02.971675N |
| Longitude: | 085-36.630632W | | 085-35.848497W |
| Elevation: | 757.2 ft. | | 754.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 048 true | | 230 magnetic, 228 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | road, 34:1 slope to clear 10 FT CROPS 125 FT R OF RWY END CNTRLN. | | road, 34:1 slope to clear 10 FT CROPS 80 FT L OF RWY END CNTRLN. |
Runway 15/33
| Dimensions: | 2730 x 50 ft. / 832 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-02.965147N | | 39-02.565193N |
| Longitude: | 085-36.647577W | | 085-36.384183W |
| Elevation: | 751.9 ft. | | 756.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 155 magnetic, 153 true | | 335 magnetic, 333 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 14 ft. road, 375 ft. from runway, 140 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear 10 FT CROPS 60 FT L OF RWY END CNTRLN. | | 55 ft. trees, 1120 ft. from runway, 205 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear 10 FT CROPS 60 FT L & R OF RWY END CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | NORTH VERNON BOAC 645 E CO RD 450N NORTH VERNON, IN 47265 Phone 812-346-5223 |
| Manager: | RYAN A. CURRY 645 E CO RD 450N NORTH VERNON, IN 47265 Phone 812-346-5223 |
Additional Remarks
| - | 24 HR SELF SERVICE FUEL AVBL. |
| - | FOR CD CTC INDIANAPOLIS APCH AT 317-227-5743. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (274KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 23 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 23 | |
download (203KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSER - Freeman Municipal Airport (16 nm SW)
I34 - Greensburg Municipal Airport (17 nm N)
KIMS - Madison Regional Airport (18 nm S)
KBAK - Columbus Municipal Airport (19 nm NW)
KGEZ - Shelbyville Municipal Airport (34 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken late June 2012
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of North Vernon Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunrise | | 07:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:08 | | 00:08 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 14:37:50 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 10:37:50 |
|
| METAR |
KIMS 18nm S | 041415Z AUTO 19014G22KT 10SM SCT050 22/17 A3003 RMK AO2
|
KBAK 19nm NW | 041345Z 19012G18KT 10SM CLR 21/16 A2997
|
KHLB 24nm NE | 041405Z AUTO 20008G18KT 10SM CLR 22/16 A2998 RMK A01
|
KGEZ 34nm N | 041353Z AUTO 19014G23KT 10SM CLR 21/16 A2995 RMK AO2 SLP137 T02110156
|
|
| TAF |
KCVG 44nm E | 041143Z 0412/0518 20010KT P6SM SCT250 FM041400 20014G24KT P6SM SCT040 FM041900 21014G27KT P6SM BKN045 PROB30 0419/0424 -TSRA BKN040CB FM050000 27012G20KT P6SM -SHRA OVC022 FM050300 27012G20KT P6SM BKN035 FM050900 28012G20KT P6SM SCT035 FM051400 28012G20KT P6SM BKN035
|
KBMG 47nm W | 041120Z 0412/0512 18011KT P6SM BKN170 WS020/22040KT FM041600 21011G23KT P6SM -RA VCTS BKN024CB FM041800 22011G23KT 4SM RA BR VCTS BKN014CB FM042100 26010G23KT 6SM -RA BR BKN017 FM042300 28009G19KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|