FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | BKV |
| Lat/Long: | 28-28-24.4490N 082-27-21.8340W 28-28.407483N 082-27.363900W 28.4734581,-82.4560650 (estimated) |
| Elevation: | 76.1 ft. / 23.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 6 miles SW of BROOKSVILLE, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 34609 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BKV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. MALSR RWY 9; MIRL RWY 03/21 & 09/27 PRESET LOW INTST DUSK-2200, TO INCR INTST AND ACTVT AFTER 2200 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.55 |
| UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 134.725 (352-799-5881) |
| BROOKSVILLE GROUND: | 121.4 [0700-2200] |
| BROOKSVILLE TOWER: | 118.55 [0700-2200] |
| TAMPA APPROACH: | 125.3 119.9 |
| TAMPA DEPARTURE: | 125.3 119.9 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.125 ;WHEN TWR CLSD |
| ARNG OPS: | 42.525 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PIEr025/36.0 | | ST PETERSBURG VORTAC | | 116.40 | | 05W |
| LALr320/37.4 | | LAKELAND VORTAC | | 116.00 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 7001 x 150 ft. / 2134 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 29 /R/C/W/T | | Single wheel: | 90.0 | | Double wheel: | 130.0 | | Double tandem: | 230.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 28-28.554542N | | 28-28.558410N |
| Longitude: | 082-28.236737W | | 082-26.929323W |
| Elevation: | 70.0 ft. | | 69.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 090 true | | 274 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 63 ft. trees, 3135 ft. from runway, 385 ft. right of centerline, 46:1 slope to clear | | 99 ft. trees, 3540 ft. from runway, 75 ft. right of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 3/21
| Dimensions: | 4200 x 150 ft. / 1280 x 46 m |
| Surface: | concrete, in poor condition LONG AND TRANSVERSE CRACKING PRODUCING LOOSE AGGREGATE. |
| Weight bearing capacity: | | PCN 26 /R/C/W/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 135.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 28-27.847838N | | 28-28.470283N |
| Longitude: | 082-27.170995W | | 082-26.826300W |
| Elevation: | 67.3 ft. | | 68.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 026 true | | 210 magnetic, 206 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 51 ft. trees, 1155 ft. from runway, 250 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear | | 81 ft. trees, 2960 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HERNANDO COUNTY BOCC 20 NORTH MAIN STREET, ROOM 263, M 263 BROOKSVILLE, FL 34601 Phone 352-754-4000 |
| Manager: | STEVE MILLER 15800 FLIGHT PATH DR BROOKSVILLE, FL 34604 Phone 352-540-6342 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC TAMPA APCH AT 813-878-2528. |
| - | PPR 352-797-5813. PRK RAMP 42.525. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 09 | |
download (235KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (237KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (238KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (412KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KINF - Inverness Airport (21 nm N)
KZPH - Zephyrhills Municipal Airport (22 nm SE)
KCGC - Crystal River Airport/Davis Field (24 nm N)
KVDF - Tampa Executive Airport (28 nm S)
KTPA - Tampa International Airport (30 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Brooksville-Tampa Bay Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 10:56 |
| Sunrise | | 07:20 | | 11:20 |
| Sunset | | 19:47 | | 23:47 |
| Evening civil twilight | | 20:11 | | 00:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 21:26:00 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 17:26:00 |
|
| METAR |
| KBKV | 022053Z 10009G19KT 10SM FEW050 30/18 A3010 RMK AO2 SLP190 T03000183 56024
|
|
| TAF |
KTPA 31nm S | 021720Z 0218/0324 10010G18KT P6SM SCT030 SCT250 FM022000 10010G18KT P6SM VCTS SCT040CB SCT250 TEMPO 0221/0301 VRB15G25KT 4SM TSRA BKN030CB FM030200 10006KT P6SM SCT040 BKN100 FM031500 11010G18KT P6SM SCT040 SCT100
|
KPIE 36nm S | 021720Z 0218/0318 08010KT P6SM FEW030 FEW250 FM022100 10010KT P6SM VCTS SCT040CB SCT250 PROB30 0222/0301 VRB15G25KT 4SM TSRA BKN030CB FM030200 10008KT P6SM SCT040 BKN100 FM031500 12012KT P6SM BKN035
|
KMCF 38nm S | 021846Z 0218/0323 08009KT 9999 SCT040 SCT090 QNH3011INS BECMG 0219/0220 09009KT 8000 -SHRA BKN050 QNH3006INS TEMPO 0220/0302 VRB10G20KT 6000 -TSRA BKN030CB BECMG 0302/0303 09010G15KT 9999 NSW BKN020 QNH3013INS BECMG 0315/0316 12009KT 9999 SCT050 QNH3019INS BECMG 0321/0322 12010G15KT 8000 -SHRA BKN050 QNH3010INS TX31/0220Z TN19/0310Z
|
KLAL 38nm SE | 021720Z 0218/0318 10012G20KT P6SM VCSH BKN045 FM021900 10010KT P6SM VCTS BKN040CB TEMPO 0220/0224 4SM TSRA BKN030CB FM030100 10007KT P6SM SCT040 BKN100 FM030900 10009KT P6SM BKN025 FM031500 11012G20KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|