FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CBE |
| Lat/Long: | 39-36-56.4010N 078-45-44.2170W 39-36.940017N 078-45.736950W 39.6156669,-78.7622825 (estimated) |
| Elevation: | 757.8 ft. / 231.0 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2010) |
| From city: | 2 miles S of CUMBERLAND, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 26767 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Pattern altitude: | 1781.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 23; HIRL RWY 05/23; LIRL RWY 11/29; & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ROTG BCN LOCATED OFF ARPT. Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 128.625 (304-738-0451) |
| JOHNSTOWN APPROACH: | 121.2 |
| JOHNSTOWN DEPARTURE: | 121.2 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 124.4/327.1 (ALTOONA RCAG) WHEN JOHNSTOWN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ESLr030/25.7 | | KESSEL VOR/DME | | 110.80 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW BOTTLE OXY AVBL FM 0800-1500 MON-FRI BY PRIOR ARNGMT, CALL 304-738-0002. |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW BULK OXY AVBL FM 0800-1500 MON-FRI BY PRIOR ARNGMT, CALL 304-738-0002. |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4495 x 60 ft. / 1370 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 38.0 | | Double wheel: | 52.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Runway edge markings: | FADED |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-36.744000N | | 39-37.318833N |
| Longitude: | 078-45.911498W | | 078-45.308332W |
| Elevation: | 722.7 ft. | | 757.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 049 magnetic, 039 true | | 229 magnetic, 219 true |
| Displaced threshold: | 566 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | precision, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 6 ft. trees, 308 ft. from runway, 5 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear | | none |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3000 x 150 ft. / 914 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity NSTD LIRL FM RWY 11 THR TO RWY 11 DSPLCD THR, DUE TO IMPROPER LENS COLORS AND SPACING. |
| Runway edge markings: | FADED |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 39-36.833032N | | 39-36.773045N |
| Longitude: | 078-46.244277W | | 078-45.610183W |
| Elevation: | 721.2 ft. | | 727.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 107 magnetic, 097 true | | 287 magnetic, 277 true |
| Displaced threshold: | 560 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 336 ft. hill, 4187 ft. from runway, 11:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | POTOMAC HIGHLAND ARPT AUTH 165 TERMINAL LOOP WILEY FORD, WV 26767 Phone 304-738-0002 |
| Manager: | HAROLD KELLEY 165 TERMINAL LOOP WILEY FORD, WV 26767 Phone 304-738-0002 |
Additional Remarks
| - | RWY 11 NGT OPNS & ANY LNDGS NOT RECOMMENDED DUE TO HIGH TERRAIN. |
| - | GLIDER OPNS W OF ARPT USE RWY 11 FOR DEP; RWY 29 FOR ARR. |
| - | DEER/BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 23 900 FT TWY ALIGNED WITH RWY WEST END. |
| - | RWY 05 APCH HAS RAPIDLY RISING TERRAIN 696 FT L, 2000 FT FM THR. |
| - | FOR CD CTC JOHNSTOWN APCH AT 814-532-5960, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0213. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -14C. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (235KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2G4 - Garrett County Airport (27 nm W)
2G9 - Somerset County Airport (28 nm NW)
W35 - Potomac Airpark (28 nm E)
KHMZ - Bedford County Airport (30 nm N)
KMRB - Eastern WV Regional Airport/Shepherd Field (38 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Taken in November 2017
from 3,000' AGL looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Greater Cumberland Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:03 | | 10:03 |
| Sunset | | 20:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 00:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 07:36:14 |
| Local (UTC-4) | 14-May-2026 03:36:14 |
|
| METAR |
| KCBE | 140715Z AUTO 34004KT 10SM SCT034 BKN070 09/08 A2988 RMK AO2 T00890082
|
|
| TAF |
KMRB 38nm E | 140537Z 1406/1506 30004KT P6SM VCSH BKN050 OVC100 FM140700 33005KT P6SM BKN070 FM141300 30014G23KT P6SM BKN035 FM150100 31011G18KT P6SM BKN040
|
KJST 42nm N | 140528Z 1406/1506 31008G16KT P6SM BKN015 OVC025 FM141000 29010G20KT 5SM -SHRA BR OVC009 FM141500 30012G24KT P6SM -SHRA OVC012
|
KAOO 46nm NE | 140528Z 1406/1506 33007KT P6SM SCT025 OVC040 FM141600 30012G22KT P6SM VCSH OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|