FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CXY |
| Lat/Long: | 40-13-01.7000N 076-51-04.9000W 40-13.028333N 076-51.081667W 40.2171389,-76.8513611 (estimated) |
| Elevation: | 346.7 ft. / 105.7 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (1995) |
| From city: | 3 miles SE of HARRISBURG, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17070 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CXY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2300 |
| Pattern altitude: | 1846.7 ft. MSL HIGH TERRAIN SOUTH RWY 12/30. TPA 1500(1153) CONVENTIONAL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 08; HIRL RWY 08/26; MIRL RWY 12/30 & TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 134.95 |
| WX ASOS: | PHONE 717-216-0264 |
| CAPITAL CITY GROUND: | 121.9 [0700-2100] |
| CAPITAL CITY TOWER: | 119.5 257.8 [0700-2100] |
| HARRISBURG APPROACH: | 124.1 |
| HARRISBURG DEPARTURE: | 124.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| PTD: | 229.55 34.3FM |
| WX ASOS at MDT (4 nm E): | PHONE 717-944-1372 |
| WX ASOS at THV (18 nm S): | 119.275 (717-792-5529) |
| WX ASOS at MUI (18 nm NE): | 124.175 (717-861-6493) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HARr127/11.2 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| RAVr221/23.2 | | RAVINE VORTAC | | 114.60 | | 11W |
| LRPr292/26.3 | | LANCASTER VOR/DME | | 117.30 | | 09W |
| SEGr186/34.5 | | SELINSGROVE VOR/DME | | 110.40 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ENOLA | | 139/2.9 | | 204 | | 11W | | MD | -- -.. |
| BELLGROVE | | 236/18.9 | | 328 | | 10W | | BZJ | -... --.. .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5000 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 105.0 | | Double tandem: | 185.0, & RWY 12/30, PPR FOR LOADS OVER 100,000 LBS. |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-12.935497N | | 40-13.201053N |
| Longitude: | 076-51.512375W | | 076-50.495455W |
| Elevation: | 334.7 ft. | | 346.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 082 magnetic, 071 true | | 262 magnetic, 251 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) RWY 08 PAPI UNUSBL BYD 7 DEGS RIGHT OF CRS. | | 4-box VASI on left (3.10 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 76 ft. trees, 1883 ft. from runway, 611 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear | | 15 ft. pole, lighted, 445 ft. from runway, 289 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear RWY 26 +7 FT ROAD;GOLF COURSE, +6 FT FENCE EAST AND SOUTH OF RWY END. |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3778 x 100 ft. / 1152 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 115.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 40-13.112728N | | 40-12.834998N |
| Longitude: | 076-51.546137W | | 076-50.819837W |
| Elevation: | 333.9 ft. | | 343.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 117 true | | 308 magnetic, 297 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.90 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. trees, 515 ft. from runway, 229 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SUSQUEHANNA REG ARPT AUTH ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 30 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-948-3900 |
| Manager: | TIM EDWARDS ONE TERMINAL DRIVE, SUITE 30 MIDDLETOWN, PA 17057 Phone 717-774-8335 |
Additional Remarks
| - | PPR FOR HAZARDOUS CARGO. |
| - | ARPT CLSD TO FAR PART 121 ACFT. |
| - | BIRD FLOCKS ON & INVOF ARPT. |
| - | ALERT: ACTIVE TXY PRIOR TO RY 12 RELOCATED THLD, NO T/O OR LNDG ON THIS SURFACE. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD CTC HARRISBURG APCH 124.1 OR 800-932-0712. |
| - | USE CTN: DUE TO PROXIMITY & RWY ALMNT, AIRCREWS HAVE MISTAKEN MDT RWY13/31 FOR CXY RWY 12/30 WHICH IS 4 NM W. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (218KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (242KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMDT - Harrisburg International Airport (4 nm E)
58N - Reigle Field Airport (13 nm E)
N71 - Donegal Springs Airpark (15 nm SE)
N94 - Carlisle Airport (15 nm W)
KTHV - York Airport (18 nm S)
KMUI - Muir (Fort Indiantown Gap) Army Heliport (18 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Taken in April 2016
looking south from 5,000’ AGL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Capital City Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:12 | | 09:12 |
| Sunrise | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunset | | 20:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 20:57 | | 00:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 05:25:01 |
| Local (UTC-4) | 26-May-2026 01:25:01 |
|
| METAR |
| KCXY | 260456Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/16 A3009 RMK AO2 SLP191 T01610161 402560150
|
KMDT 4nm E | 260456Z 00000KT 10SM SCT080 17/16 A3009 RMK AO2 SLP189 T01670161 402500144 $
|
KMUI 18nm NE | 251355Z AUTO 00000KT 10SM BKN004 OVC011 17/16 A3010 RMK AO2 RAB1255E12 CIG 004V006 SLP195 P0001 T01660163
|
KTHV 18nm S | 260455Z AUTO 00000KT 1 3/4SM BR CLR 17/17 A3010 RMK AO2 VIS 1V5 T01670167
|
|
| TAF |
KMDT 4nm E | 251750Z 2518/2618 29006KT P6SM SCT015 OVC070 FM252100 35004KT P6SM SCT030 BKN250 FM260300 VRB02KT P6SM VCFG SCT030 BKN250 FM260800 VRB02KT 3SM BR SCT003 BKN250 FM261300 12005KT P6SM SCT040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|