FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FTY |
| Lat/Long: | 33-46-48.4292N 084-31-14.5471W 33-46.807153N 084-31.242452W 33.7801192,-84.5207075 (estimated) |
| Elevation: | 841.1 ft. / 256.4 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 6 miles W of ATLANTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30336 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1949 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 120.175 |
| WX ASOS: | PHONE 404-696-5660 |
| FULTON COUNTY GROUND: | 121.7 348.6 |
| FULTON COUNTY TOWER: | 118.45 257.8 |
| ATLANTA APPROACH: | 121.0 |
| ATLANTA DEPARTURE: | 121.0 |
| BOKRT STAR: | 119.8 |
| OPS: | 141.35 |
| WRGNZ STAR: | 128.575 |
| WX ASOS at ATL (10 nm SE): | PHONE 404-559-5166 |
| WX ASOS at PDK (12 nm NE): | 128.4 (770-457-1691) |
| WX AWOS-3PT at RYY (14 nm N): | PHONE 770-425-3406 |
- EMERG FREQ 121.5 NOT AVBL.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RMGr127/37.6 | | ROME VORTAC | | 115.40 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PECAT | | 002/28.8 | | 316 | | 05W | | FFC | ..-. ..-. -.-. |
| COWETA COUNTY | | 020/32.8 | | 234 | | 03W | | EQQ | . --.- --.- |
| CARROLLTON | | 071/33.1 | | 278 | | 04W | | GPQ | --. .--. --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL SVC HILL AVN, C404-691-3330. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 5797 x 100 ft. / 1767 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 105.0 | | Double wheel: | 121.0 | | Double tandem: | 198.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 33-46.721518N | | 33-46.892788N |
| Longitude: | 084-31.805498W | | 084-30.679403W |
| Elevation: | 799.9 ft. | | 814.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 085 magnetic, 080 true | | 265 magnetic, 260 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 1475 ft. from runway, 680 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 4 ft. trees, 276 ft. from runway, 509 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FULTON COUNTY COUNTY COURTHOUSE, 141 PRYOR ST. ATLANTA, GA 30303 Phone 404-699-4200 |
| Manager: | GARY HUDSON 3977 AVIATION CIRCLE ATLANTA, GA 30336 Phone 404-613-4205 |
Additional Remarks
| - | FLOCKS OF BIRDS ON AND INVOF ARPT DURING DALGT HRS. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA ALL QUADS; NO RUN UPS AUTH ON ANY RAMPS. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BOKRT THREE (RNAV) | |
download (186KB) |
| BUKHD THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| DEHAN THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| SWTEE TWO (RNAV) | |
download (142KB) |
| WRGNZ THREE (RNAV) | |
download (245KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 08 | |
download (256KB) |
| RNAV (RNP) Z RWY 08 | |
download (177KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (191KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 | |
download (242KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (513KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGE - Dobbins ARB Airport (8 nm N)
KATL - Hartsfield/Jackson Atlanta International Airport (10 nm SE)
KPDK - Dekalb-Peachtree Airport (12 nm NE)
KRYY - Cobb County International Airport-McCollum Field (14 nm N)
KPUJ - Paulding Northwest Atlanta Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by R. Winston Whitlock, Jr.
Photo taken 16-May-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Fulton County Executive Airport/Charlie Brown Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunrise | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunset | | 20:37 | | 00:37 |
| Evening civil twilight | | 21:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 20:51:47 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 16:51:47 |
|
| METAR |
| KFTY | 241953Z 15007KT 10SM FEW035 SCT110 29/21 A3003 RMK AO2 LTG DSNT NW SLP159 T02890206
|
KMGE 8nm N | 242006Z AUTO 14008KT 10SM VCTS FEW009 SCT180 SCT210 27/22 A3002 RMK AO2 SLP157 $
|
KATL 9nm S | 242025Z 14005KT 7SM -RA FEW022CB BKN065 BKN120 BKN200 26/23 A3003 RMK AO2 RAE1956B14 OCNL LTGCGICCC DSNT SE SW NW CB N DSNT SE SW NW MOV N P0009 T02560228 $
|
KPDK 13nm NE | 241953Z VRB05KT 10SM SCT031 BKN045 BKN075 27/21 A3005 RMK AO2 LTG DSNT W RAE1855 SLP159 P0000 T02670206
|
KRYY 15nm N | 241959Z 14004KT 9SM VCTS -RA BKN022 25/22 A3005 RMK AO2 LTG DSNT W AND NW TSB53RAB54 P0000 $
|
|
| TAF |
| KFTY | 241910Z 2419/2518 15007KT P6SM -SHRA SCT015 BKN025 TEMPO 2419/2423 4SM TSRA BKN020CB FM250200 16004KT 6SM BR SCT009 BKN018 FM250400 VRB03KT 4SM BR BKN005 BKN008 FM251700 17005KT P6SM VCSH BKN010 BKN018
|
KMGE 8nm N | 241310Z 2413/2519 11006KT 6000 BR OVC005 QNH3012INS BECMG 2414/2415 11006KT 8000 BR OVC007 QNH3012INS BECMG 2415/2416 13009KT 9999 NSW BKN010 OVC020 QNH3011INS BECMG 2417/2418 15010G15KT 9999 VCTS BKN025CB BKN060 QNH3006INS TEMPO 2418/2419 6000 -TSRA BKN020CB OVC050 TEMPO 2419/2421 VRB15G25KT 4800 TSRAGR BKN020CB OVC040 BECMG 2421/2422 VRB15G25KT 4800 TSRAGR BKN015CB OVC030 QNH3004INS BECMG 2501/2502 12006KT 9999 NSW SCT010 BKN025 QNH3006INS BECMG 2506/2507 11005KT 6000 BR OVC006 QNH3004INS BECM
|
KATL 9nm S | 241940Z 2420/2524 16008KT P6SM -SHRA SCT015 BKN025 TEMPO 2420/2424 4SM TSRA BKN020CB FM250200 14004KT 6SM BR SCT009 BKN015 FM250500 15003KT 4SM BR BKN005 BKN008 TEMPO 2511/2515 2SM -DZ BR OVC004 FM251800 17006KT P6SM VCSH SCT012 BKN025 PROB30 2520/2524 4SM TSRA BKN025CB
|
KPDK 13nm NE | 241911Z 2419/2518 14005KT P6SM -SHRA SCT015 BKN025 TEMPO 2420/2424 4SM TSRA BKN015CB FM250200 16003KT 6SM BR BKN006 BKN015 FM250500 VRB03KT 4SM BR BKN005 BKN008 FM251700 17005KT P6SM VCSH BKN010 OVC015
|
KRYY 15nm N | 241732Z 2418/2518 11006KT P6SM VCSH BKN008 FM241900 12007KT P6SM -SHRA SCT010 BKN018 TEMPO 2420/2424 4SM TSRA BKN015CB FM250200 00000KT 5SM BR BKN007 BKN015 FM250700 00000KT 4SM BR OVC005 FM251600 16004KT 6SM BR BKN006 BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|