FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MSV |
| Lat/Long: | 41-42-05.9000N 074-47-42.1000W 41-42.098333N 074-47.701667W 41.7016389,-74.7950278 (estimated) |
| Elevation: | 1403 ft. / 427.6 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (1980) |
| From city: | 6 miles NW of MONTICELLO, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12783 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MSV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0630-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; HIRL RWY 15/33; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 15 & 33 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LANDING FEE FOR ACFT OVER 8000 LBS & ALL COML ACFT REGARDLESS OF WEIGHT. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | PPR 24 HRS FOR ACR OPS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS; CALL AMGR 845-807-0325 OR 845-665-1714. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 124.725 (845-583-5056) |
| NEW YORK APPROACH: | 132.75 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 132.75 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.6 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUOr343/19.8 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| DNYr177/29.5 | | DELANCEY VOR/DME | | 112.10 | | 11W |
| HNKr144/31.8 | | HANCOCK VOR/DME | | 116.80 | | 11W |
| SAXr354/39.8 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 299/35.2 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET A FUEL AVBL; 0800-1700 CALL 845-807-0325. AFTR HRS ADVN NOTICE REQ. 100LL:SELF SVC 100LL FUEL AVBL 24 HRS DLY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6298 x 150 ft. / 1920 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 131.0 | | Double tandem: | 223.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 41-42.512522N | | 41-41.685092N |
| Longitude: | 074-48.117967W | | 074-47.284115W |
| Elevation: | 1402.8 ft. | | 1380.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 155 magnetic, 143 true | | 335 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | 298 ft. | | 300 ft. |
| Declared distances: | TORA:6298 TODA:6298 ASDA:6198 LDA:5900 | | TORA:6298 TODA:6298 ASDA:6098 LDA:5798 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 62 ft. trees, 2050 ft. from runway, 750 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear 8 FT GROUND AER 320 FT LEFT. | | 19 ft. trees, 520 ft. from runway, 500 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SULLIVAN COUNTY DPW 100 NORTH ST MONTICELLO, NY 12701 Phone 845-807-0261 |
| Manager: | RYAN BROWN 100 NORTH ST MONTICELLO, NY 12701 Phone 845-807-0326 |
Additional Remarks
| A39-15/33 | PCR VALUE: 596/F/C/X/T |
| - | BIRDS/WATERFOWL, COYOTE & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC NEW YORK APCH AT 516-683-2448 OR 121.6 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (277KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (471KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N82 - Wurtsboro/Sullivan County Airport (16 nm E)
N89 - Joseph Y Resnick Airport (19 nm E)
N30 - Cherry Ridge Airport (23 nm SW)
06N - Randall Airport (24 nm SE)
KMGJ - Orange County Airport (26 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Andreas Lauschke
Taken in 2019
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sullivan County International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:55 | | 08:55 |
| Sunrise | | 05:29 | | 09:29 |
| Sunset | | 20:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 23:19:35 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 19:19:35 |
|
| METAR |
| KMSV | 312256Z AUTO 31009KT 10SM FEW080 19/04 A2991 RMK AO2 SLP131 T01940044 PNO $
|
|
| TAF |
KSWF 34nm E | 312112Z 3121/0124 31013G19KT P6SM BKN070 FM010000 30009KT P6SM BKN080 FM010200 VRB04KT P6SM BKN080 FM011300 01008KT P6SM SCT080 BKN150 FM012100 05010KT P6SM SCT060 AMD NOT SKED
|
KPOU 41nm E | 312229Z 3122/0118 34005KT P6SM BKN100 FM010000 VRB05KT P6SM VCSH BKN070 OVC100 PROB30 0102/0106 4SM -SHRA BR OVC040 FM010700 VRB03KT P6SM FEW035 SCT045 TEMPO 0107/0110 6SM BR FEW003 FM011200 01008KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|