FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | C91 |
| Lat/Long: | 41-59-34.5000N 086-07-41.8000W 41-59.575000N 086-07.696667W 41.9929167,-86.1282778 (estimated) |
| Elevation: | 747.3 ft. / 227.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 1 mile NW of DOWAGIAC, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49047 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1974 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Pattern altitude: | 1547.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 09/27; PAPI RWYS 09 & RWY 27; & REIL RWYS 09 & 27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| SOUTH BEND APPROACH: | 118.55 |
| SOUTH BEND DEPARTURE: | 118.55 |
| WX ASOS at BEH (16 nm NW): | 121.55 (269-925-9008) |
| WX AWOS-3 at EKM (17 nm S): | 124.475 (574-264-9002) |
| WX ASOS at SBN (19 nm SW): | 120.675 (574-200-0869) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON 127.55/307.175 (GOSHEN RCAG) WHEN SOUTH BEND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GIJr032/15.9 | | GIPPER VORTAC | | 115.40 | | 00E |
| PMMr182/28.4 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STURGIS | | 293/32.8 | | 382 | | 04W | | IRS | .. .-. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL AVBL 24 HR. |
| Parking: | tiedowns |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 4700 x 100 ft. / 1433 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 41-59.621735N | | 41-59.620635N |
| Longitude: | 086-08.343092W | | 086-07.305887W |
| Elevation: | 735.8 ft. | | 746.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 54 ft. tree, 930 ft. from runway, 320 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear +2 FT CROPS, 2 FT TALL, 75 DIST, 250 L & R. | | 60 ft. trees, 947 ft. from runway, 266 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2176 x 100 ft. / 663 x 30 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | RWY 04/22 & RWY 22 DSPLCD THR MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-59.344667N | | 41-59.603667N |
| Longitude: | 086-07.584833W | | 086-07.253000W |
| Elevation: | 742.0 ft. | | 746.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 049 magnetic, 044 true | | 229 magnetic, 224 true |
| Displaced threshold: | no | | 388 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 65 ft. tree, 1042 ft. from runway, 255 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | 81 ft. tree, 921 ft. from runway, 231 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 AT DSLPD THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DOWAGIAC 241 S. FRONT ST., 241 S FRONT ST DOWAGIAC, MI 49047-1738 Phone 269-782-2195 |
| Manager: | OSCAR AZEVEDO 241 S. FRONT ST., 241 S FRONT ST DOWAGIAC, MI 49047-1738 Phone 269-591-0054 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | MODEL R/C ACFT OPS E SIDE OF RWY 04/22. |
| - | ADMIN BLDG ACCESS, DEPRESS V, THEN III-II SIMULTANEOUS, THEN I. |
| - | FOR CD CTC SOUTH BEND APCH AT 574-251-2609. WHEN SOUTH BEND APCH CLSD, FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (208KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (411KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
3TR - Jerry Tyler Memorial Airport (10 nm SW)
C20 - Andrews University Airpark (11 nm W)
KBEH - Southwest Michigan Regional Airport (16 nm NW)
KEKM - Elkhart Municipal Airport (17 nm S)
KSBN - South Bend International Airport (19 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Nate Enyedi
Photo taken 03-Nov-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Dowagiac Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 07:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 12:08:19 |
| Local (UTC-4) | 04-Apr-2026 08:08:19 |
|
| METAR |
KBEH 15nm NW | 041158Z AUTO 12010KT 5SM RA BR SCT007 BKN018 OVC032 12/11 A2985 RMK AO2 LTG DSNT SE AND S CIG 011V026 P0001 T01220111
|
KEKM 18nm S | 041155Z AUTO 11010KT 7SM -RA VCTS OVC004 10/10 A2989 RMK AO2 P0000 T00970097 $
|
KSBN 19nm SW | 041154Z 11004KT 3SM VCTS -RA BR BKN006 BKN010 OVC014 12/12 A2990 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E CIG 004V009 SLP127 6//// 7//// T01220117 10128 20117 55018 PNO $
|
KLWA 22nm N | 041155Z AUTO 14008G17KT 2 1/2SM +RA BR BKN006 OVC014 10/09 A2987 RMK AO2 P0013 VIS 2V3 10108 20088 70129
|
KHAI 24nm E | 041155Z AUTO 11009G15KT 4SM -RA BR OVC004 08/07 A2992 RMK AO2 PRESFR P0020 10110 20077 70066
|
KAZO 30nm NE | 041153Z 09006KT 3SM +RA BR OVC006 07/06 A2994 RMK AO2 LTG DSNT SW SLP141 P0019 60110 70133 T00670061 10089 20067 58013
|
|
| TAF |
KSBN 19nm SW | 041120Z 0412/0512 13013KT 4SM RA BR VCTS SCT007CB OVC015 TEMPO 0412/0415 17013G21KT 2SM -TSRA BR OVC007CB FM041500 21013G24KT 4SM RA BR VCTS SCT007CB OVC015 TEMPO 0415/0418 2SM -TSRA BR OVC007CB FM041900 26015G25KT 5SM -SHRA BR OVC015 PROB30 0419/0424 2SM SHRA BR BKN007 FM050000 28014G23KT P6SM SCT015 BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|