FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EEN |
| Lat/Long: | 42-53-54.2000N 072-16-14.8000W 42-53.903333N 072-16.246667W 42.8983889,-72.2707778 (estimated) |
| Elevation: | 488 ft. / 148.7 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (1995) |
| From city: | 2 miles S of KEENE, NH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 03431 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | EEN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0700-1900, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 02; HIRL RWY 02/20; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ALL TURBINE PWRD ACFT. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 119.025 (603-358-6424) |
| WX ASOS at AFN (13 nm SE): | 135.875 (603-532-6195) |
| WX ASOS at ORE (20 nm S): | 135.675 (978-544-6774) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 123.75/338.2 (GARDNER RCAG).
- COMMUNICATIONS PRVDD BY BANGOR RADIO ON FREQ 122.6 (KEENE RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GDMr350/23.1 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| CONr253/36.1 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLAREMONT | | 187/28.6 | | 233 | | 16W | | CNH | -.-. -. .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. FOR JET FUEL AFT HRS CALL 603-357-7600. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6201 x 100 ft. / 1890 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 40 /F/C/X/T | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 42-53.239217N | | 42-54.258483N |
| Longitude: | 072-16.252283W | | 072-16.173900W |
| Elevation: | 488.0 ft. | | 482.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 018 magnetic, 003 true | | 198 magnetic, 183 true |
| Markings: | precision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI OTS INDEFLY. |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 70 ft. tree, 974 ft. from runway, 540 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear | | 112 ft. trees, 1665 ft. from runway, 541 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4001 x 75 ft. / 1220 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 8 /F/C/X/T | | Single wheel: | 25.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-54.342867N | | 42-53.945667N |
| Longitude: | 072-16.656583W | | 072-15.941933W |
| Elevation: | 471.5 ft. | | 481.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 127 true | | 322 magnetic, 307 true |
| Displaced threshold: | no | | 1100 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. trees, 355 ft. from runway, 37 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 48 ft. trees, 522 ft. from runway, 101 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 25:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF KEENE 3 WASHINGTON ST KEENE, NH 03431 Phone 603-357-9835 |
| Manager: | RYAN COOLEY 80 AIRPORT RD KEENE, NH 03431 Phone 603-357-9835 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC: HEL TFC AVOID RESIDENTIAL AREAS DRCTLY N OF RWY 02-20 & SW OF ARPT. HEL TFC LIMIT MULT CLSD PAT OPS. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -20C. |
| - | NO ENG RUN-UPS ON TRML NW APN. |
| - | GRASS AREAS NOT MNTND FOR TKOFS & LDGS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (372KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (280KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (493KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAFN - Jaffrey Airfield Silver Ranch (13 nm SE)
KORE - Orange Municipal Airport (20 nm S)
0B5 - Turners Falls Airport (22 nm SW)
KGDM - Gardner Municipal Airport (24 nm SE)
KCNH - Claremont Municipal Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Bruce Vinal at Aerial Perspectives
Photo taken 02-Sep-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Dillant/Hopkins Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:45 | | 08:45 |
| Sunrise | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 16:24:29 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 12:24:29 |
|
| METAR |
| KEEN | 241556Z AUTO 00000KT 10SM -RA OVC022 11/09 A3046 RMK AO2 SLP319 P0001 T01110094
|
KAFN 13nm SE | 241552Z AUTO VRB04KT 5SM -RA BR BKN012 OVC021 10/08 A3046 RMK AO2 SLP325 P0002 T01000083
|
KORE 20nm S | 241552Z AUTO 00000KT 5SM -RA BR OVC016 10/09 A3046 RMK AO2 SLP317 P0002 T01000089
|
|
| TAF |
KMHT 37nm E | 241120Z 2412/2512 11004KT P6SM OVC100 FM241300 10003KT P6SM -RA BKN060 OVC100 FM241600 10006KT 6SM -RA BKN025 OVC060 FM242000 09009KT 4SM -RA BKN006 OVC012 FM250200 06009KT 3SM -SHRA BR OVC005
|
KCON 38nm NE | 241120Z 2412/2512 10003KT P6SM OVC100 FM241300 10003KT P6SM -RA BKN060 OVC100 FM241700 10006KT 6SM -RA BKN025 OVC060 FM242100 09009KT 4SM -RA BKN006 OVC012 FM250300 06009KT 3SM -SHRA BR OVC005
|
KORH 42nm SE | 241125Z 2412/2512 10007KT 5SM -RA OVC040 FM241500 08010G19KT 5SM -RA OVC008 FM242300 08010KT 5SM -RA OVC008 FM250400 07006KT 1SM -DZ BR OVC003
|
KCEF 43nm S | 231700Z 2317/2423 14009KT 9999 OVC120 QNH3046INS BECMG 2321/2322 18009KT 9999 -RA SCT080 OVC120 QNH3048INS BECMG 2405/2406 16009KT 9000 -RA BR BKN040 OVC080 QNH3045INS BECMG 2412/2413 12009KT 6000 -RA BR SCT015 OVC030 QNH3038INS BECMG 2419/2420 06009KT 4800 -RA BR SCT006 OVC012 QNH3035INS TX19/2319Z TN08/2410Z LAST NO AMDS AFT 2321 NEXT 2417
|
KLEB 44nm N | 241120Z 2412/2512 VRB03KT P6SM -RA BKN060 OVC080 FM241500 14006KT 6SM -RA BKN025 OVC040 FM242200 06009KT 5SM -RA OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|