FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | VLA |
| Lat/Long: | 38-59-29.2770N 089-09-58.2820W 38-59.487950N 089-09.971367W 38.9914658,-89.1661894 (estimated) |
| Elevation: | 537.2 ft. / 163.7 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2005) |
| From city: | 3 miles NW of VANDALIA, IL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62471 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | ALL/IRREGULAR/ |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18, 27 & 36; PAPI RWY 18; MIRL RWY 09/27 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET TO LOW INTST, TO INCR INTST - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-AV: | 122.8 (618-283-9595) |
| WX AWOS-2 at GRE (14 nm SW): | 120.0 (618-664-1939) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 124.3/269.15 (DECATUR RCAG)
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BIBr275/32.2 | | BIBLE GROVE VORTAC | | 109.00 | | 03E |
| ENLr355/34.3 | | CENTRALIA VORTAC | | 115.00 | | 04E |
| TOYr063/38.3 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHELBYVILLE | | 213/29.1 | | 365 | | 02W | | SYZ | ... -.-- --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL IS SELF-SERVE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 3751 x 100 ft. / 1143 x 30 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 38-59.855173N | | 38-59.237187N |
| Longitude: | 089-10.037287W | | 089-10.032815W |
| Elevation: | 530.1 ft. | | 533.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 180 true | | 001 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 575 ft. from runway, 284 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 14 ft. road, 522 ft. from runway, 278 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear APCH SLOPE 23:1 TO RELOCATED THR USING PART 77 SFC. |
Runway 9/27
| Dimensions: | 3001 x 75 ft. / 915 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 38-59.413748N | | 38-59.416520N |
| Longitude: | 089-10.208473W | | 089-09.575018W |
| Elevation: | 531.6 ft. | | 537.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 090 true | | 271 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | VANDALIA PARK DISTRICT 900 NORTH LOCUST VANDALIA, IL 62471 Phone 618-283-4973 |
| Manager: | CHAD FELDPOUCH 1754 N. 400 ST VANDALIA, IL 62471 Phone 618-267-8035 |
Additional Remarks
| A30A-27 | 8 FT CROPS 200 FT FM RWY END PENETRATING PART 77 SFC. |
| - | FOR WX ADVY, 3 CLICKS CTAF. PHONE (618)283-9595. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (202KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRE - Greenville Airport (14 nm SW)
KSLO - Salem-Leckrone Airport (23 nm SE)
3LF - Litchfield Municipal Airport (26 nm NW)
KENL - Centralia Municipal Airport (29 nm S)
2H0 - Shelby County Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kathy Heckler
Photo taken 05-Sep-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Vandalia Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:14 | | 11:14 |
| Sunrise | | 06:41 | | 11:41 |
| Sunset | | 19:20 | | 00:20 |
| Evening civil twilight | | 19:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 16:42:02 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 11:42:02 |
|
| METAR |
KSLO 23nm SE | 021615Z AUTO 18019G28KT 10SM BKN032 23/17 A2988 RMK AO2 T02320166
|
K3LF 26nm NW | 021615Z AUTO 17024G32KT 10SM BKN022 BKN030 20/16 A2981 RMK AO2 T02020162
|
KENL 29nm S | 021615Z AUTO 19020G30KT 10SM BKN032 BKN037 23/16 A2988 RMK AO2 T02280164
|
K1H2 30nm E | 021620Z AUTO 17017G25KT 10SM BKN030 BKN038 23/17 A2990 RMK AO2 T02260172
|
KTAZ 33nm N | 021617Z AUTO 18021G33KT 10SM SCT027 SCT110 21/17 A2980 RMK AO2
|
KFOA 39nm SE | 021615Z AUTO 19019G31KT 10SM OVC032 23/17 A2991 RMK AO2
|
KALN 41nm W | 021550Z 17020G26KT 10SM SCT030 SCT110 22/17 A2979
|
KBLV 42nm SW | 021555Z 20020G28KT 10SM FEW030 22/18 A2980 RMK AO2A PK WND 21028/49 SLP092 T02240179 $
|
KMVN 43nm S | 021556Z AUTO 19018G27KT 10SM OVC032 23/17 A2991 RMK AO2 PK WND 19032/1514 SLP128 T02280167 $
|
|
| TAF |
KBLV 42nm SW | 021600Z 0216/0322 18025G35KT 9999 SCT025 OVC050 520003 QNH2977INS BECMG 0218/0219 20020G35KT 8000 -SHRA BKN020 OVC030 520003 QNH2977INS TEMPO 0219/0222 19030G40KT 4800 TSRA OVC015CB BECMG 0223/0224 21015G25KT 9999 NSW BKN025 OVC045 510003 QNH2981INS BECMG 0303/0304 20012KT 9999 OVC020 WS020/20045KT QNH2979INS BECMG 0313/0314 19012G18KT 9999 OVC015 QNH2995INS BECMG 0317/0318 22015G25KT 8000 -SHRA OVC010 QNH2992INS TX24/0221Z TN17/0312Z
|
KMVN 43nm S | 021140Z 0212/0312 18012G19KT P6SM BKN250 FM021300 19017G25KT P6SM BKN022 FM021600 20023G35KT P6SM BKN035 FM022100 20022G33KT P6SM OVC045 PROB30 0221/0224 3SM TSRA OVC025CB FM030000 20017G26KT P6SM BKN045 FM030600 20012G20KT P6SM BKN035 PROB30 0306/0309 4SM TSRA BKN025CB FM030900 19006KT P6SM VCSH BKN019
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|