FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AWG |
| Lat/Long: | 41-16-32.5000N 091-40-33.9000W 41-16.541667N 091-40.565000W 41.2756944,-91.6760833 (estimated) |
| Elevation: | 754.4 ft. / 229.9 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2020) |
| From city: | 2 miles SE of WASHINGTON, IA |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 52353 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | FORT DODGE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AWG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-THURS 0700-1500 AVAILABLE 24/7 AT 319-653-7002 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 13/31, MIRL RY 18/36; PAPI RYS 18/36 AND 13/31 AND REIL RYS 18/36 AND 13/31- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 127.825 (319-653-4149) |
| WX AWOS-3 at FFL (19 nm SW): | 132.025 (641-472-4548) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 135.6/370.95 (BURLINGTON RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IOWr186/14.9 | | IOWA CITY VOR/DME | | 116.20 | | 05E |
| CIDr167/37.0 | | CEDAR RAPIDS VOR/DME | | 114.10 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL 24 HRS BY CREDIT CARD |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | concrete/wired/combed, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 41-16.774295N | | 41-16.116552N |
| Longitude: | 091-40.576063W | | 091-40.622792W |
| Elevation: | 751.0 ft. | | 751.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 184 magnetic, 183 true | | 004 magnetic, 003 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 13/31
| Dimensions: | 3401 x 60 ft. / 1037 x 18 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /R/C/W/U | | Single wheel: | 28.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-16.850400N | | 41-16.456303N |
| Longitude: | 091-40.786318W | | 091-40.259023W |
| Elevation: | 752.7 ft. | | 754.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 135 true | | 316 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 15 ft. road, 700 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 33:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WASHINGTON 215 E WASHINGTON WASHINGTON, IA 52353 Phone 319-461-0359 |
| Manager: | KURT KUCERA 1625 SOUTH AIRPORT RD WASHINGTON, IA 52353 Phone 319-461-0359 |
Additional Remarks
| - | RY 36 IS CALM WIND RY. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 **CHANGED** | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 **CHANGED** | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (239KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFFL - Fairfield Municipal Airport (19 nm SW)
KMPZ - Mount Pleasant Municipal Airport (21 nm S)
KIOW - Iowa City Municipal Airport (23 nm N)
KMUT - Muscatine Municipal Airport (24 nm E)
KOTM - Ottumwa Regional Airport (36 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Michael Stoneking
Photo taken 07-Jul-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Washington Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 05:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:28 | | 01:28 |
| Evening civil twilight | | 21:01 | | 02:01 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 16:54:36 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 11:54:36 |
|
| METAR |
| KAWG | 271635Z AUTO VRB05KT CLR 29/12 A3001 RMK AO2
|
KFFL 20nm SW | 271635Z AUTO 14004KT 9SM CLR 28/14 A3002 RMK A01
|
|
| TAF |
KOTM 36nm W | 271120Z 2712/2812 VRB04KT P6SM FEW210 FM272100 07007KT P6SM FEW230
|
KCID 37nm N | 271120Z 2712/2812 00000KT P6SM FEW120 FM271800 07004KT P6SM FEW050
|
KBRL 39nm SE | 271120Z 2712/2812 00000KT P6SM SKC FM271800 05005KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|