FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CDW |
| Lat/Long: | 40-52-30.8090N 074-16-52.8610W 40-52.513483N 074-16.881017W 40.8752247,-74.2813503 (estimated) |
| Elevation: | 172.3 ft. / 52.5 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (1985) |
| From city: | 2 miles N of CALDWELL, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 07004 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CDW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2300 |
| Pattern altitude: | TPA FOR LARGE & TURBOJET ACFT 1527 FT AGL; TPA FOR LIGHT ACFT 1027 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD, PAPI RWY 22; HIRL RWY 04/22; MIRL RWY 10/28 OPR CONSLY. HIRL RWY 04/22; MIRL RWY 10/28 PRESET TO LOW INTST. TO INCRS INTST AND ACTVT REIL RWY 22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) AIRPORT BEACON LOCATED ON TOP OF CONTROL TOWER. Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF: | 119.8 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 135.5 |
| WX ASOS: | 135.5 (631-594-4523) |
| CALDWELL GROUND: | 121.9 [0700-2300] |
| CALDWELL TOWER: | 119.8 [0700-2300] |
| NEWARK APPROACH: | 127.6 |
| NEWARK DEPARTURE: | 119.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.1 |
| JAIKE STAR: | 132.8 |
| WILKES-BARRE STAR: | 127.6 |
| WX AWOS-3 at MMU (8 nm SW): | PHONE 973-290-0135 |
| WX ASOS at TEB (10 nm E): | PHONE 201-473-3130 |
| WX ASOS at EWR (12 nm SE): | PHONE 862-381-4743 |
| WX AWOS-3 at LDJ (16 nm S): | 124.025 (908-862-7383) |
| WX AWOS-3PT at JRB (16 nm SE): | 128.175 (212-425-1534) |
| WX ASOS at LGA (19 nm E): | PHONE 929-229-1994 |
- FREQ 121.5 NOT AVAILABLE.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TEBr290/10.1 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| SAXr146/16.4 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| LGAr298/19.5 | | LA GUARDIA VOR/DME | | 113.10 | | 12W |
| CRIr323/23.6 | | CANARSIE VOR/DME | | 112.30 | | 11W |
| BWZr090/25.0 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| SBJr060/27.3 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| JFKr314/27.4 | | KENNEDY VOR/DME | | 115.90 | | 12W |
| STWr116/27.6 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| COLr002/34.3 | | COLTS NECK VOR/DME | | 115.40 | | 11W |
| HUOr167/35.0 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| CMKr245/39.9 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4552 x 80 ft. / 1387 x 24 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 40-52.065605N | | 40-52.717402N |
| Longitude: | 074-17.180260W | | 074-16.692303W |
| Elevation: | 172.0 ft. | | 172.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 043 magnetic, 030 true | | 223 magnetic, 210 true |
| Displaced threshold: | 375 ft. | | 135 ft. |
| Declared distances: | TORA:4552 TODA:4552 ASDA:4351 LDA:3977 | | TORA:4552 TODA:4552 ASDA:4436 LDA:4042 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) RY 22 PAPI UNUSABLE BYD 5 DEGREES RIGHT OF CENTERLINE DUE TO OBSTRUCTION. |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 45 ft. tree, 220 ft. from runway, 137 ft. left of centerline APCH RATIO 13:1 TO DSPLCD THLD. | | 90 ft. trees, 400 ft. from runway, 245 ft. both sides of centerline, 2:1 slope to clear 6 FT FENCE, 200 FT FM RY END, ACROSS CNTRLN. |
Runway 10/28
| Dimensions: | 3719 x 75 ft. / 1134 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-52.626308N | | 40-52.699297N |
| Longitude: | 074-17.213872W | | 074-16.412762W |
| Elevation: | 168.4 ft. | | 172.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 096 magnetic, 083 true | | 276 magnetic, 263 true |
| Displaced threshold: | 344 ft. | | 550 ft. |
| Declared distances: | TORA:3719 TODA:3719 ASDA:3519 LDA:2822 | | TORA:3719 TODA:3719 ASDA:3438 LDA:2822 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. tree, 264 ft. from runway, 1:1 slope to clear RY 10 APCH SLOPE 11:1 TO DSPLCD THLD. | | 46 ft. tree, 423 ft. from runway, 123 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear 6 FT FENCE, 195 FT FM RY END, 120 FT LT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ESSEX COUNTY IMPROVEMENT AUTHORITY 27 WRIGHT WAY FAIRFIELD, NJ 07004 Phone 973-575-0952 |
| Manager: | JOE CALI 27 WRIGHT WAY FAIRFIELD, NJ 07004 Phone 973-227-4567 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NON-STANDARD TRAFFIC PATTERNS FOR RWY 04 PROHIBITED DUE TO NOISE SENSITIVE AREA SOUTHWEST OF THE AIRPORT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NEWARK APCH AT 800-645-3206. |
| - | ROTOCRAFT: IF PSBL, CROSS THE ARPT BDRY AT OR ABV 700 FT MSL. |
| - | ENG RUN-UPS ON TWY N AT AER 28 SHD BE CONDUCTED TO LMT EFCT TO ACFT PARKED ON RN RAMP. |
| - | LCL OPNS SUSPENDED FROM 2300-0700 MON THRU SAT 2300 SAT UNTIL 1000 SUN. |
| - | FIXED WING VFR ACFT DEP: RWY 4 - FLY RWY HDG FOR 1 MI, THEN TURN CROSSWIND IF REMAINING IN THE TFC PAT. IF DEPARTING THE TFC PAT, CONT ON RWY HDG TIL REACHING TFC PAT ALT. |
| - | FIXED WING VFR ACFT DEP: RWY 10 - FLY HDG 080 DEG AT RWY DEP END. UPON REACHING 900 FT MSL, TURN CROSSWIND IF REMAINING IN THE TFC PAT; IF DEPARTING THE TFC PAT, CONT ON HDG 080 DEG TIL REACHING TFC PAT ALT. |
| - | FIXED WING VFR ACFT DEP: RWY 22 - FLY RWY HDG TIL REACHING 900 FT MSL, THEN TURN CROSSWIND IF REMAINING IN THE TFC PAT. IF DEPARTING THE TFC PAT, CONT ON RWY HDG TIL REACHING TFC PAT ALT. |
| - | FIXED WING VFR ACFT DEP: RWY 28 - FLY RWY HDG FOR 1 MI THEN TURN CROSSWIND IF REMAINING IN THE TFC PAT. IF DEPARTING THE TFC PAT, CONT ON RWY HDG TIL READHING TFC PAT ALT. |
| - | PILOTS BE ALERT -- THE MORRISTOWN ILS & GPS RWY 23 APPROACHES TRANSIT ESSEX CO ARPT CLASS D ASP. TFC PASSES TWO MI WEST OF THE ARPT DESCENDING THRU 2000 FT MSL. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| JAIKE FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (367KB) |
| MAZIE THREE (RNAV) | |
download (200KB) |
| WILKES-BARRE FIVE | |
download (182KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 **CHANGED** | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 **CHANGED** | |
download (209KB) |
| LOC RWY 22 **CHANGED** | |
download (284KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N07 - Lincoln Park Airport (5 nm N)
KMMU - Morristown Municipal Airport (8 nm SW)
KTEB - Teterboro Airport (10 nm E)
KEWR - Newark Liberty International Airport (12 nm SE)
KJRA - West 30th St Heliport (14 nm SE)
4N1 - Greenwood Lake Airport (15 nm N)
KLDJ - Linden Airport (16 nm S)
6N5 - East 34th Street Heliport (16 nm SE)
KJRB - Downtown Manhattan/Wall Street Heliport (16 nm SE)
KLGA - LaGuardia Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joshua Weinstein
Photo taken 14-Oct-2018
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Essex County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:04 | | 09:04 |
| Sunrise | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunset | | 20:12 | | 00:12 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 00:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 12:53:52 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 08:53:52 |
|
| METAR |
| KCDW | 211153Z VRB04KT 10SM OVC060 16/05 A3019 RMK AO2 SLP227 70007 T01560050 10178 20156 53024
|
KMMU 8nm SW | 211145Z 00000KT 10SM BKN060 16/08 A3019
|
KTEB 11nm E | 211151Z VRB05KT 10SM SCT060 BKN120 17/07 A3016 RMK AO2 RAE05 SLP212 P0000 60000 70008 T01670067 10183 20161 53021
|
KEWR 13nm SE | 211151Z 36010KT 10SM BKN060 BKN110 BKN200 17/06 A3016 RMK AO2 SLP213 70022 T01720061 10189 20167 53022
|
KNYC 15nm E | 211151Z AUTO VRB04KT 10SM FEW001 FEW060 BKN110 17/07 A3018 RMK AO2 SLP212 70009 T01670067 10189 20167 51020
|
KLDJ 16nm S | 211235Z AUTO 02007KT 10SM OVC060 17/05 A3017 RMK AO2 T01730052
|
KJRB 16nm SE | 211156Z AUTO 06008KT 10SM BKN060 OVC110 18/08 A3017 RMK AO2 SLP215 70031 T01830078 10189 20178 51021
|
KLGA 19nm E | 211151Z 01010KT 10SM BKN065 BKN120 OVC250 17/07 A3015 RMK AO2 SLP210 7//// T01720067 10189 20172 51024
|
|
| TAF |
KTEB 11nm E | 211120Z 2112/2218 01008KT P6SM SCT020 BKN040 FM211500 02008KT P6SM VCSH SCT010 BKN020 PROB30 2115/2121 6SM -RA FM212100 VRB05KT P6SM SCT020 BKN100 FM220000 VRB04KT P6SM BKN100 FM221200 08007KT P6SM BKN100
|
KEWR 13nm SE | 211120Z 2112/2218 01010KT P6SM SCT020 BKN040 FM211500 02010KT P6SM VCSH SCT010 BKN020 PROB30 2115/2121 6SM -RA FM212100 08007KT P6SM SCT020 BKN100 FM220000 VRB05KT P6SM BKN100 FM221200 07012KT P6SM BKN100
|
KLGA 19nm E | 211120Z 2112/2218 01012KT P6SM SCT020 BKN040 FM211500 03012KT P6SM VCSH SCT010 BKN020 PROB30 2115/2121 6SM -RA FM212100 05008KT P6SM SCT020 BKN100 FM220000 VRB05KT P6SM BKN100 FM221200 07014KT P6SM BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|