FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CKZ |
| Lat/Long: | 40-23-21.1000N 075-17-25.7000W 40-23.351667N 075-17.428333W 40.3891944,-75.2904722 (estimated) |
| Elevation: | 567.6 ft. / 173.0 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2005) |
| From city: | 1 mile N of PERKASIE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 18944 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1969 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IPT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Pattern altitude: | TPA FOR LIGHT ACFT 800 FT AGL; TPA FOR TURBO PROP & JETS 1200 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 08 & 26; MIRL 08/26 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 126.325 (215-257-7291) |
| PHILADELPHIA APPROACH: | 123.8 |
| PHILADELPHIA DEPARTURE: | 123.8 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.55 |
| WX AWOS-3 at UKT (5 nm NW): | 119.475 (215-538-7610) |
| WX ASOS at DYL (8 nm SE): | 118.875 (215-345-0392) |
| WX AWOS-3 at XLL (14 nm NW): | 127.875 (610-231-3111) |
| WX ASOS at PTW (15 nm SW): | 119.425 (610-495-0823) |
| WX AWOS-3 at LOM (15 nm S): | 118.925 (215-646-1068) |
| WX ASOS at ABE (17 nm NW): | 126.975 (610-477-0813) |
| WX AWOS-3 at N40 (18 nm NE): | 121.725 |
- CLEARANCE DELIVERY PHILADELPHIA APCH TF 800-354-9884.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PTWr060/15.9 | | POTTSTOWN VORTAC | | 116.50 | | 09W |
| ARDr305/19.3 | | YARDLEY VOR/DME | | 108.20 | | 10W |
| ETXr132/21.3 | | EAST TEXAS VOR/DME | | 110.20 | | 09W |
| FJCr170/21.6 | | ALLENTOWN VORTAC | | 117.50 | | 10W |
| SBJr255/27.6 | | SOLBERG VOR/DME | | 112.90 | | 10W |
| BWZr232/32.5 | | BROADWAY VOR/DME | | 114.20 | | 11W |
| MXEr041/33.2 | | MODENA VORTAC | | 113.20 | | 09W |
| RBVr297/38.1 | | ROBBINSVILLE VORTAC | | 113.80 | | 10W |
| GXUr318/39.1 | | MC GUIRE VORTAC | | 110.60 | | 12W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4211 x 100 ft. / 1284 x 30 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | RWY DOES NOT HAVE AIMING POINT. |
| Operational restrictions: | CLSD TO TOUCH & GO LDGS. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 40-23.230958N | | 40-23.471240N |
| Longitude: | 075-17.853907W | | 075-17.003272W |
| Elevation: | 519.8 ft. | | 567.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 070 true | | 262 magnetic, 250 true |
| Displaced threshold: | 266 ft. | | 351 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.78 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. trees, 247 ft. from runway, 48 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear APCH RATIO 13:1 TO DTHR. | | 55 ft. trees, 490 ft. from runway, 289 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear 10 FT BLAST FENCE AT RWY END. 55 FT TREES, 490FT FM RWY END, 289 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | PENNRIDGE DEVELOPMENT LLC 1100 RIDGE RD PERKASIE, PA 18944 Phone 215-257-0166 |
| Manager: | JEAN CURRY 1100 N RIDGE RD PERKASIE, PA 18944 Phone 267-718-4254 |
Additional Remarks
| - | OCCASIONAL DEER AND WILD TURKEYS INVOF RWY. |
| - | SKYDIVING ACT DLY DAWN TO DUSK. |
| - | FOR CD CTC PHILADELPHIA APCH AT 800-354-9884. |
| - | FOR SVC AFT HRS CALL AMGR. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (178KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (488KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KUKT - Quakertown Airport (5 nm NW)
KDYL - Doylestown Airport (8 nm SE)
KXLL - Allentown Queen City Municipal Airport (14 nm NW)
KPTW - Heritage Field Airport (15 nm SW)
KLOM - Wings Field Airport (15 nm S)
N85 - Alexandria Airport (17 nm NE)
KABE - Lehigh Valley International Airport (17 nm NW)
N40 - Sky Manor Airport (18 nm NE)
N47 - Pottstown Municipal Airport (19 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ed Figuli
Photo taken 25-Jul-2020
looking west at 1000 feet above the ground.
Do you have a better or more recent aerial photo of Pennridge Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 09:29:24 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 05:29:24 |
|
| METAR |
| KCKZ | 290915Z AUTO 00000KT 10SM OVC029 11/06 A3001 RMK AO2
|
KUKT 5nm NW | 290915Z AUTO 00000KT 10SM OVC029 11/04 A3001 RMK AO2
|
KDYL 9nm SE | 290854Z AUTO 00000KT 10SM OVC033 11/04 A3000 RMK AO2 SLP159 T01110044 55013
|
KXLL 14nm NW | 290915Z AUTO 00000KT 10SM OVC026 12/04 A3000 RMK AO2 TSNO
|
KPTW 15nm SW | 290854Z AUTO VRB03KT 10SM OVC031 12/04 A3001 RMK AO2 SLP160 T01170039 56014 $
|
KLOM 15nm S | 290910Z AUTO 12003KT 10SM OVC032 11/04 A3001 RMK AO2 T01100037
|
KABE 17nm NW | 290920Z 16003KT 10SM BKN028 OVC033 12/04 A2999 RMK AO2 T01220044
|
|
| TAF |
KABE 17nm NW | 290520Z 2906/3006 12004KT P6SM OVC035 FM291600 17009KT P6SM OVC045 FM292200 15010KT P6SM -SHRA OVC025 FM300000 15012KT 6SM -SHRA BR OVC012 FM300200 13007KT 3SM SHRA BR OVC006
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|