FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 12J |
| Lat/Long: | 31-03-02.5610N 087-04-02.1600W 31-03.042683N 087-04.036000W 31.0507114,-87.0672667 (estimated) |
| Elevation: | 98.8 ft. / 30.1 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2000) |
| From city: | 3 miles S of BREWTON, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36426 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700, ALL SAT 0830-1700 AFT HRS CALL 251-867-9997. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 12 & 30; MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3PT: | 119.325 (251-809-2987) |
| PENSACOLA APPROACH: | 127.35 |
| PENSACOLA DEPARTURE: | 127.35 |
| WX ASOS at NSE (20 nm S): | PHONE 850-623-7241 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CEWr301/24.1 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
| MVCr145/28.6 | | MONROEVILLE VORTAC | | 116.80 | | 04E |
| NUNr021/(37.4) | | SAUFLEY VOR | | 112.25 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5136 x 150 ft. / 1565 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED, CNTLN OBSCURED. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 31-02.998458N | | 31-03.384532N |
| Longitude: | 087-04.547052W | | 087-03.671163W |
| Elevation: | 80.9 ft. | | 83.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 064 magnetic, 063 true | | 244 magnetic, 243 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. tree, 245 ft. from runway, 48 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear | | 97 ft. trees, 1308 ft. from runway, 92 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition SFC EXPERIENCING EXTSV CRACKING. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FADED, CNTLN OBSCURED. FIXED DISTANCE MARKER 500 FT FM RWY END. |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 31-03.095260N | | 31-02.684430N |
| Longitude: | 087-04.376370W | | 087-03.545472W |
| Elevation: | 82.1 ft. | | 98.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 121 magnetic, 120 true | | 301 magnetic, 300 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) UNUSBL BYD 6 DEG LEFT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 90 ft. trees, 1913 ft. from runway, 138 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | none BRUSH LCTD 79 FT FM RWY END, 91 FT LEFT OF CNTLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BREWTON PO BOX 368 BREWTON, AL 36427 Phone 251-867-3281 |
| Manager: | MONTE MCGOUGHIN 111 DOGWOOD LANE W. BREWTON, AL 36426 Phone 251-363-1551 |
Additional Remarks
| - | USN PILOT TRNG FM WHITING FLD. |
| - | FOR CD CTC PENSACOLA APCH AT 850-266-6884 OR 850-266-6885. |
| - | MILITARY: MISC: OPR 1245-2230Z++ MON - FRI; SAT - SUN AS RQRD; CLSD HOL. MIL TRNG ACFT MNT UNICOM AND YIELD TO ALL CIV OPR. VFR TFC RQR TO STAY AT OR BLW 1000 FT AGL ON APCH TO ARPT. MIL ACFT RRQ PRIOR COORD WITH NAS WHITING FLD, DSN 868-7475, C850-623-7475. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (186KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (253KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (192KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (257KB) |
| VOR/DME RWY 30 | |
download (230KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0R1 - Atmore Municipal Airport (20 nm W)
KNSE - Whiting Field Naval Air Station North (20 nm S)
KNDZ - Whiting Field Naval Air Station South (21 nm S)
KGZH - Evergreen Regional Airport/Middleton Field (22 nm N)
2R4 - Peter Prince Field Airport (25 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ryan Hegerty, 11-Jan-2004
Do you have a better or more recent aerial photo of Brewton Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 06:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 19:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 19:31 | | 00:31 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 15:01:44 |
| Local (UTC-5) | 02-Apr-2026 10:01:44 |
|
| METAR |
KNSE 20nm S | 021356Z 14006KT 10SM FEW020 SCT250 21/18 A3017 RMK SLP201 T02110178
|
KNDZ 21nm S | 021456Z 16010KT 10SM SCT018 SCT250 24/18 A3017 RMK AO2 SLP202 T02390178 51014 $
|
KGZH 22nm N | 021453Z AUTO 18007KT 10SM CLR 24/17 A3018 RMK AO2 SLP215 T02390167 50010
|
KCEW 33nm SE | 021453Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 24/18 A3021 RMK AO2 SLP228 T02440178 51020
|
KNFJ 33nm S | 021448Z AUTO 11011KT 10SM FEW017 24/19 A3018 RMK AO2 SLP224 T02390189 51019 $
|
KPNS 35nm S | 021453Z 13009KT 10SM CLR 24/19 A3016 RMK AO2 SLP216 T02390189 51017
|
K79J 38nm NE | 021456Z AUTO VRB05KT 10SM CLR 23/17 A3019 RMK AO2 SLP220 T02280172 51018 TSNO
|
KEGI 38nm SE | 021355Z AUTO 14009KT 10SM CLR 22/18 A3016 RMK AO2 SLP213 T02240177 $
|
K0J4 39nm E | 021458Z AUTO 17008KT 10SM CLR 24/18 A3021 RMK AO2 SLP227 T02440178 51017
|
|
| TAF |
KNSE 20nm S | 020600Z 0207/0307 12005KT 9999 SCT006 SCT250 QNH3005INS TEMPO 0208/0212 3200 BR BKN006 TEMPO 0215/0221 15013G23KT OBSERVATIONS UNAVAILABLE 0207 TIL 0211 TX28/0218Z TN17/0212Z FN00318
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|