FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CGS |
| Lat/Long: | 38-58-49.7200N 076-55-19.8070W 38-58.828667N 076-55.330117W 38.9804778,-76.9221686 (estimated) |
| Elevation: | 48.9 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2000) |
| From city: | 1 mile SE of COLLEGE PARK, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20740 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CGS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 15 & 33; PAPI RWY 15 & 33; MIRL RWY 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 121.225 (301-864-5497) |
| POTOMAC APPROACH: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 125.65 ;DC FRZ 124.7 |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| WX ASOS at DCA (9 nm SW): | 132.65 (276-200-0159) |
| WX AWOS-3 at FME (10 nm NE): | 123.925 |
| WX AWOS-3PT at GAI (16 nm NW): | 128.275 (301-977-2971) |
| WX ASOS at BWI (17 nm NE): | PHONE 227-217-0474 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr045/9.0 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr356/10.7 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BALr238/16.7 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| AMLr092/25.6 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| EMIr183/31.0 | | WESTMINSTER VORTAC | | 117.90 | | 08W |
| FDKr149/33.4 | | FREDERICK VOR/DME | | 116.85 | | 08W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| GEORGETOWN | | 081/9.9 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| OXONN | | 032/13.8 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| ELLICOTT | | 211/19.6 | | 371 | | 11W | | FND | ..-. -. -.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 2980 x 60 ft. / 908 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-59.012083N | | 38-58.645260N |
| Longitude: | 076-55.539173W | | 076-55.121088W |
| Elevation: | 48.9 ft. | | 38.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 138 true | | 329 magnetic, 318 true |
| Displaced threshold: | 564 ft. | | 171 ft. |
| Declared distances: | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2740 LDA:2176 | | TORA:2980 TODA:2980 ASDA:2846 LDA:2675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. trees, 322 ft. from runway, 51 ft. right of centerline, 3:1 slope to clear +33 FT RAILROAD, 117 FM THR WITH OBS LTS. | | 64 ft. trees, 1086 ft. from runway, 172 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear +15 FT FENCE 87 FT R AT THR; -6 FT DITCH 65 FT L AT THR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MNCPPC 6611 KENILWORTH AVENUE RIVERDALE, MD 20737 Phone 301-699-2255 THE MARYLAND NATIONAL CAPITAL PARK & PLANNING CMSN. |
| Manager: | DREW MYERS 1909 CORPORAL FRANK SCOTT DRIVE COLLEGE PARK, MD 20740 Phone 301-864-5844 |
Additional Remarks
| - | NO TKOFS 2200-0700; LNDG ONLY. |
| - | TSNT PRKG: FIRST 4 HRS FREE; FEE AFT, WAIVED W/MIN FUEL PURCHASE; OVNGT FEE. |
| - | HEL RAMP FEE; WAIVED IF UNDER 3500 LBS OR MIN FUEL PURCHASE. |
| - | ACFT HANDLING FEE IF RELOCATION TO/FROM FUEL AREA RQRD BY ARPT PSNL. |
| - | BLDG 0.1 NM S OF ARPT 23 FT AGL LGTD. |
| - | NO ACFT OVR 12500 LBS MFR GWT; HELS ONLY WITH 24 HR PPR - CALL AMGR 301-864-5844. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 301-864-5844. |
| - | AER 15 HEAVY SMOKE & FIREFIGHTING TRAINING OPNS INTERMITTENTLY IN PROGRESS. |
| - | NO STUDENT TGL OR SOLO OPNS PERMITTED. |
| - | DEER AND OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | COMPLIANCE WITH 14CFR SECTION 93.335 IS REQUIRED BEFORE PILOTS MAY OPERATE TO/FROM THIS AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (198KB) |
| RNAV (GPS)-A | |
download (176KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W00 - Freeway Airport (7 nm E)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (9 nm SW)
KFME - Fort Meade Executive Airport (10 nm NE)
KADW - Joint Base Andrews (10 nm S)
KVKX - Potomac Airfield (14 nm S)
KGAI - Montgomery County Airpark (16 nm NW)
KBWI - Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport (17 nm NE)
KANP - Lee Airport (17 nm E)
W50 - Davis Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 19-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of College Park Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunrise | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 00:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 17:32:09 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 13:32:09 |
|
| METAR |
| KCGS | 231715Z AUTO 07005KT 3SM -RA BR BKN006 OVC012 12/12 A3036 RMK AO2 P0001 T01250115
|
KDCA 9nm SW | 231652Z 04008KT 4SM -RA BR BKN006 OVC014 13/12 A3035 RMK AO2 SLP277 P0002 T01330117
|
KFME 10nm NE | 231715Z AUTO 00000KT 2 1/2SM OVC005 11/11 A3038 RMK AO1
|
KADW 10nm S | 230755Z 05007KT 10SM OVC005 11/10 A3030 RMK AO2A DZE53 CIG 004 RWY19L SLP268 P0000 T01120099 $
|
KBWI 16nm NE | 231654Z 04010KT 4SM -RA BR BKN006 BKN012 OVC021 11/11 A3036 RMK AO2 SLP281 P0002 T01110106
|
KGAI 16nm NW | 231724Z AUTO VRB04KT 4SM -RA OVC007 11/ A3036 RMK AO2 CIG 005V010 P0001
|
KDAA 20nm SW | 230810Z AUTO 04003KT 10SM -DZ OVC010 12/10 A3028 RMK AO2 RAE04DZB04 SLP257 $
|
|
| TAF |
KDCA 9nm SW | 231503Z 2315/2418 04009KT 3SM -RA BR OVC006 FM231700 06014G21KT 3SM RA BR BKN006 OVC010 FM232200 07013KT 6SM -RA OVC006 FM240600 05007KT 3SM RA BR OVC004 FM241100 02006KT 5SM -RA BR OVC005 FM241700 36003KT P6SM BKN009 OVC015
|
KADW 10nm S | 230100Z 2301/2407 08008KT 9000 -DZ BKN025 OVC030 QNH3024INS BECMG 2304/2305 06012KT 6000 -RA BR OVC005 QNH3030INS BECMG 2310/2311 08012G18KT 4800 BR OVC005 QNH3028INS BECMG 2318/2319 08010G15KT 3200 -RA BR OVC003 QNH3027INS TX15/2318Z TN12/2307Z
|
KBWI 16nm NE | 231503Z 2315/2418 06012KT 2SM -RA BR BKN007 OVC015 FM231600 08014G23KT 3SM RA BR BKN009 OVC014 FM232300 07013KT 6SM -RA OVC005 FM240700 06008KT 3SM RA BR OVC004 FM241200 02005KT 5SM -RA BR OVC007
|
KDAA 20nm SW | 221945Z 2220/2402 10010KT 6000 -RA BR SCT008 OVC015 QNH3026INS TEMPO 2220/2302 4800 RA BR BKN008 BECMG 2301/2302 08009KT 8000 -SHRA OVC008 QNH3029INS BECMG 2304/2305 06009KT 6000 -RA BR OVC005 QNH3030INS BECMG 2316/2317 08009KT 4800 -RA BR OVC003 QNH3025INS TX16/2318Z TN11/2309Z LAST NO AMDS AFT 2301 NEXT 2612
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|