FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 8G8 |
| Lat/Long: | 40-52-57.6994N 080-52-51.6816W 40-52.961657N 080-52.861360W 40.8826943,-80.8810227 (estimated) |
| Elevation: | 1327 ft. / 404 m (estimated) |
| Variation: | 07W (1985) |
| From city: | 2 miles SW of SALEM, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 44460 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | CLEVELAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ACOr137/19.8 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| BSVr075/26.4 | | BRIGGS VOR/DME | | 114.05 | | 04W |
| EWCr285/30.6 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| HLGr346/40.0 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 257/22.7 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
| CADIZ | | 016/39.2 | | 239 | | 07W | | CFX | -.-. ..-. -..- |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 1821 x 100 ft. / 555 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | THR & EDGES MKD WITH ORANGE TFC CONES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-52.967693N | | 40-52.955613N |
| Longitude: | 080-53.058738W | | 080-52.663980W |
| Elevation: | 1317.7 ft. | | 1326.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 099 magnetic, 092 true | | 279 magnetic, 272 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 33 ft. tree, 406 ft. from runway, 54 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | 90 ft. trees, 101 ft. from runway, 110 ft. left of centerline ALSO 16 FT ROAD, 0 FT DIST, 250 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | DAVID & HARRY KOONS 1760 STATE ROUTE 9 SALEM, OH 44460-9583 Phone 330-337-7303 330-337-1780. |
| Manager: | DAVID & HARRY KOONS 1760 STATE ROUTE 9 SALEM, OH 44460-9583 Phone 330-337-7303 CELL 234-564-5827. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CLEVELAND APCH AT 216-352-2323, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0223/0490. |
| - | DEER, BIRDS, & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at 8G8.
Some nearby airports with instrument procedures:
38D - Salem Airpark (4 nm N)
3G6 - Tri-City Airport (6 nm W)
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (10 nm NE)
02G - Columbiana County Airport (17 nm SE)
KTSO - Carroll County/Tolson Airport (21 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rick Hunt
Photo taken 22-Mar-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Koons Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 09:25 |
| Sunrise | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunset | | 20:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 00:48:46 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 20:48:46 |
|
| METAR |
KUCP 23nm E | 272356Z AUTO 33005KT 10SM CLR 22/13 A2996 RMK AO2 SLP155 T02220128 10256 20222 53008
|
KBVI 23nm E | 280035Z AUTO 01005KT 10SM CLR 23/14 A2996 RMK AO2 T02280142
|
KYNG 24nm NE | 272351Z 33009KT 10SM SCT200 OVC250 21/12 A2997 RMK AO2 SLP144 T02060117 10256 20206 53012 $
|
KPOV 26nm NW | 280035Z AUTO 00000KT 10SM CLR 19/06 A2999 RMK AO2 T01920059 PWINO
|
KCAK 26nm W | 272351Z 34004KT 10SM FEW160 BKN200 21/13 A2996 RMK AO2 SLP141 T02110128 10250 20211 51007 $
|
KAKR 28nm W | 272354Z AUTO 35007KT 10SM CLR 22/13 A2996 RMK AO2 SLP140 T02220128 10256 20217 51006
|
KPHD 35nm SW | 272353Z AUTO 32006KT 10SM CLR 23/17 A2996 RMK AO2 SLP139 T02330172 10244 20222 51005
|
KPIT 36nm SE | 272351Z 27006KT 10SM FEW045 OVC150 22/18 A2994 RMK AO2 SLP138 T02220178 10244 20222 53004
|
KBTP 43nm E | 272356Z AUTO 27005KT 10SM CLR 22/18 A2995 RMK AO2 SLP140 T02220178 10261 20222 53004 $
|
KHLG 44nm S | 272353Z 00000KT 10SM CLR 21/19 A2995 RMK AO2 SLP137 60002 T02110189 10239 20211 51008
|
|
| TAF |
KBVI 23nm E | 271722Z 2718/2818 VRB04KT P6SM SCT015 BKN100 FM280200 31003KT P6SM BKN250 FM281600 33010G20KT P6SM SCT250
|
KYNG 24nm NE | 271724Z 2718/2818 28007KT P6SM BKN060 FM280100 34003KT P6SM SCT150 FM280600 02005KT P6SM SCT250
|
KCAK 26nm W | 271724Z 2718/2818 29007KT P6SM BKN060 FM280100 34003KT P6SM SCT150 FM280600 02005KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|